Nagroda Access City Award została ustanowiona przez Komisję Europejską w celu nagradzania miast, dla których priorytetem jest dostępność dla osób niepełnosprawnych i starszych. Dostępne przestrzenie – zarówno fizyczne, jak i wirtualne – to pierwszy krok do równości. Jeśli osoby niepełnosprawne nie mają dostępu do środków transportu, sklepów, parków, stron internetowych itp., nie mogą dokonywać własnych wyborów i przejąć kontroli nad swoim życiem. Miasto jest dostępne, gdy osoby niepełnosprawne mogą m.in.: zdobyć informację, korzystać z autobusów, tramwajów i metra, cieszyć się parkami i placami zabaw, poruszać się po budynkach takich jak biblioteka, hala sportowa i ratusz.
Około 87 milionów ludzi w UE cierpi na jakąś formę niepełnosprawności. Mają trudności z korzystaniem z transportu, dostępem do budynków i korzystaniem z naszych wspólnych przestrzeni, takich jak plaże i centra sportowe. Środowisko wirtualne może być równie trudne.
Może to uniemożliwić im pracę, dotarcie na wizyty lekarskie, kontakty towarzyskie, zakupy w Internecie, korzystanie z mediów społecznościowych i zdobywanie ważnych informacji potrzebnych do niezależnego życia. Mogą nie być w stanie cieszyć się podstawowymi rzeczami w życiu, które wielu z nas uważa za oczywiste. Ponadto Europa jest obecnie zasadniczo społeczeństwem miejskim, w którym siedmiu na dziesięciu obywateli UE mieszka w miastach.
Dostępne przestrzenie sprawiają, że miasta są przyjazne dla wszystkich i zapewniają każdemu możliwość uczestnictwa. Nagroda Access City Award stanowi część szerszych wysiłków UE na rzecz poprawy życia osób niepełnosprawnych: Strategii na rzecz praw osób niepełnosprawnych i Europejskiego filaru praw socjalnych.