W samorządach

Łódź na drugim miejscu w konkursie Access City Award 2024

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, odebrała dzisiaj drugą nagrodę w konkursie Access City Award 2024. Nagroda przyznawana jest przez Komisję Europejską miastom powyżej 50 tys. mieszkańców, które szczególnie wyróżniają się w zakresie budowania dostępności dla osób z niepełnosprawnością oraz osób starszych. Nagroda to nie tylko wielkie wyróżnienie - Łódź otrzyma również 120 tys. euro. Na temat konkursu - jeszcze przed ogłoszeniem wyników - rozmawialiśmy z Hanną Zdanowską w Brukseli, w trakcie posiedzenia Komitetu Regionów.

Nagroda Access City Award została ustanowiona przez Komisję Europejską w celu nagradzania miast, dla których priorytetem jest dostępność dla osób niepełnosprawnych i starszych. Dostępne przestrzenie – zarówno fizyczne, jak i wirtualne – to pierwszy krok do równości. Jeśli osoby niepełnosprawne nie mają dostępu do środków transportu, sklepów, parków, stron internetowych itp., nie mogą dokonywać własnych wyborów i przejąć kontroli nad swoim życiem. Miasto jest dostępne, gdy osoby niepełnosprawne mogą m.in.: zdobyć informację, korzystać z autobusów, tramwajów i metra, cieszyć się parkami i placami zabaw, poruszać się po budynkach takich jak biblioteka, hala sportowa i ratusz.

Około 87 milionów ludzi w UE cierpi na jakąś formę niepełnosprawności. Mają trudności z korzystaniem z transportu, dostępem do budynków i korzystaniem z naszych wspólnych przestrzeni, takich jak plaże i centra sportowe. Środowisko wirtualne może być równie trudne.

Może to uniemożliwić im pracę, dotarcie na wizyty lekarskie, kontakty towarzyskie, zakupy w Internecie, korzystanie z mediów społecznościowych i zdobywanie ważnych informacji potrzebnych do niezależnego życia. Mogą nie być w stanie cieszyć się podstawowymi rzeczami w życiu, które wielu z nas uważa za oczywiste. Ponadto Europa jest obecnie zasadniczo społeczeństwem miejskim, w którym siedmiu na dziesięciu obywateli UE mieszka w miastach.

Dostępne przestrzenie sprawiają, że miasta są przyjazne dla wszystkich i zapewniają każdemu możliwość uczestnictwa. Nagroda Access City Award stanowi część szerszych wysiłków UE na rzecz poprawy życia osób niepełnosprawnych: Strategii na rzecz praw osób niepełnosprawnych i Europejskiego filaru praw socjalnych.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane