W samorządach

Kwieciński, Streżyńska, Błaszczak i Zalewska, czyli samorządowe resorty w rządzie Prawa i Sprawiedliwości

Beata Szydło ogłosiła skład swojego rządu. Prezentujemy ministrów na stanowiskach najbardziej związanych z samorządem. Do niespodzianek należy nowe ministerstwo cyfryzacji i wicepremier z ministerstwa rozwoju.

 

 

 

Zaczynamy od ministra finansów. Paweł Szałamacha ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz w College d'Europe w Brugii. Polityk i prawnik, wiceminister skarbu państwa w latach 2005-2007. W latach 1994-2004 pracował w kancelarii Clifford Chance w Warszawie. W 1998 uzyskał uprawnienia radcy prawnego. Był ekspertem Centrum im. Adama Smitha, działał w Unii Polityki Realnej. Jest także autorem wydanej w 2009 książki IV Rzeczpospolita - pierwsza odsłona. Był współzałożycielem, członkiem zarządu i pełnił funkcję prezesa zarządu Instytutu Sobieskiego.

 

 

 

 

Ministerstwo Rozwoju będzie miało dwóch ludzi w randze ministrów, członków Rady Ministrów. Pierwszy z nich Mateusz Morawiecki (w randzie wicepremiera). W latach osiemdziesiątych działał w założonej przez ojca Solidarności Walczącej, a także w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. W 1995 odbył staż w Deutsche Bundesbanku. W 1998 został zastępcą dyrektora Departamentu Negocjacji Akcesyjnych w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. Był członkiem zespołu ministerialnego negocjującego warunki przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W latach 1998-2001 pełnił funkcję doradcy prezesa zarządu, następnie dyrektorem banku i po połączeniu Banku Zachodniego z Wielkopolskim Bankiem Kredytowym w 2001 został członkiem zarządu Banku Zachodniego WBK. W maju 2007 objął stanowisko prezesa zarządu tej instytucji. Jest przewodniczącym rady nadzorczej Konfederacji Lewiatan i konsulem honorowym Republiki Irlandii w Polsce. W 2010 powołano go w skład Rady Gospodarczej przy premierze Donaldzie Tusku.

 

 

Jerzy Kwieciński, wiceminister ds. rozwoju. Ukończył studia MBA prowadzone w Centrum Kształcenia Menedżerów przez konsorcjum Uniwersytetu RUCA z Antwerpii, Uniwersytetu Staffordshire w Wielkiej Brytanii, Wolnego Uniwersytetu z Brukseli (VUB) i Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem Podyplomowego Studium dla Menedżerów w Szkole Głównej Handlowej. Wcześniej ukończył studia magisterskie i obronił pracę doktorską na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej. Od 2005 r. do 2008 r. pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Był bezpośrednio odpowiedzialny za koordynację polityki rozwoju kraju i polityki spójności oraz za przygotowanie najważniejszych dokumentów strategicznych, w tym Strategii Rozwoju Kraju 2007-2015 i Narodowej Strategii Spójności 2007-2013. Ekspert Banku Światowego, Komisji Europejskiej i innych instytucji.

 

 

Nowym Ministerstwem Cyfryzacji pokieruje Anna Streżyńska. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1995-1997 pracowała w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W latach 1998 - 2001 była doradcą ministrów łączności w rządzie Jerzego Buzka. W latach 2001-2004 pracowała w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową. Od 2006 do 2012 sprawowała urząd prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W 2013 została ekspertem Fundacji Republikańskiej i objęła funkcję wiceprezesa w nowo powołanym stowarzyszeniu "Republikanie". Później związana z Polską Razem Jarosława Gowina.

 

 

 

Na czele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji stanie Mariusz Błaszczak. Absolwent historii UW. Należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów, Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej i Porozumienia Centrum, następnie przystąpił do Prawa i Sprawiedliwości. Zasiada w zarządzie regionu mazowieckiego oraz radzie politycznej tej partii. Po studiach pracował w administracji samorządowej w Urzędzie Miasta. Był szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. W latach 2006-2007 zasiadał w sejmiku mazowieckim.

 

 

 

 

Bardzo wrażliwym, z punktu widzenia samorządów, Ministerstwem Edukacji Narodowej pokieruje Anna Zalewska. Ukończyła studia polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracowała jako nauczycielka i zastępca dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach. Karierę polityczną zaczynała w Unii Wolności. Od 2002 do 2007 zasiadała w radzie powiatu świdnickiego, od 2006 pełniąc jednocześnie funkcje wicestarosty. W wyborach parlamentarnych w 2007 została wybrana posłem.

 

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane