W samorządach

Kubicki wygrał wybory w Zielonej Górze

Janusz Kubicki zwyciężył już w pierwszej turze z ponad 68-proc. poparciem.

Przypomnijmy: wybory, które odbyły się w niedzielę 15 marca, są konsekwencją fuzji miasta i gminy Zielona Góra, do której doszło formalnie 1 stycznia 2015 r. Z końcem zeszłego roku rozwiązane zostały rady miasta i gminy, pracę zakończył wójt, a dotychczasowy prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki, decyzją prezesa rady ministrów, pełnił funkcję komisarza w nowym, dużym mieście. Teraz mieszkańcy powiększonego samorządu wybierali zarówno Prezydenta, jak i radnych miasta.

 

Janusz Kubicki startował z własnego komitetu, uzyskał 26.329 głosów (68,26 proc.). Drugie miejsce zajął Jacek Budziński z komitetu Prawa i Solidarna Jacka Budzińskiego – 6.878 tys. głosów (17,83 proc.). Kolejne miejsca: Krzysztof Bosak (Nowa Prawica i Ruch Narodowy) – 1.716 głosów (4,45 proc.), Jolanta Danielak (SLD Lewica Razem) – 1.588 głosów (4,12 proc.), Rafał Nieżurbida (PSL) – 1.211 głosów (3,14 proc.) i Karolina Nawrocka-Michalczak (komitet Lepsza Zielona Góra Lepsze) – 851 głosów (2,21 proc.). Frekwencja w wyborach wyniosła 36,3 proc.

 

Dla Kubickiego będzie to już trzecia kadencja. Poprzednio dwa razy zostawał prezydentem mając poparcie Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Tym razem wystartował z własnego komitetu, ale z oficjalnym poparciem Platformy Obywatelskiej, która swojego kandydata nie wystawiała.

 

Janusz Krzysztof Kubicki urodził się 31 grudnia 1969 w Szprotawie). Ukończył zarządzanie i marketing w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Zielonej Górze (obecnie Uniwersytet Zielonogórski). Zawodowo związany był z kompanią piwowarską i zielonogórskim Polmosem. Później pracował na stanowisku dyrektora Polikliniki w Zielonej Górze.

 

Kubicki od początku uchodził za faworyta wyborów. To on był głównym architektem fuzji samorządów, a potem krok po krok realizował obietnice złożone mieszkańcom dawnej gminy. Poprawiła się komunikacja miejska (liczba kursów na terenie dawnej gminy podwoiła się), a ceny biletów spadły (obowiązuje taryfa jak w mieście, a nie podmiejska). Ministerialny bonus za zgodne połączenie dwóch jednostek samorządu terytorialnego (połączona jednostka ma otrzymywać przez pięć lat zwiększone udziały w podatkach PIT i CIT, w przypadku Zielonej Góry to będzie nawet 100 mln zł) zostanie w całości przeznaczony na inwestycje na terenie dawnej gminy.

 

Tegoroczny budżet Zielonej Góry, dzięki fuzji, jest najwyższy w historii tego miasta. Zakłada 615,2 mln dochodów i 623,3 mln zł wydatków.

TAGI: prezydent miasta, wybory, rada gminy,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane