W samorządach

Kształcenie zawodowe wyzwaniem dla Pomorza Zachodniego

– Dążymy do rewitalizacji szkolnictwa zawodowego, chcemy je dostosować do regionalnych i powiatowych specjalizacji – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

– Od wielu lat bezrobocie jest wyzwaniem dla działań podejmowanych na Pomorzu Zachodnim, choć jak wiemy w ostatnim czasie jego stopa w naszym regionie systematycznie spada. Z jednej strony mamy 90 tysięcy bezrobotnych, a z drugiej aż 40 tysięcy ofert pracy. Rynek pracy nie jest dostosowany do kompetencji i wymagań, dlatego tym bardziej ważna jest rewitalizacja szkolnictwa zawodowego – mówił marszałek Olgierd Geblewicz podczas briefingu prasowego. – Znajdzie ona sporo miejsca w przyszłej perspektywie unijnej.

 

Na razie realizowane projekty, we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy, to programy pilotażowe. Przykładem może być projekt „Najlepszy w zawodzie”, gdzie zaangażowanych jest 50 szkół i ponad 3 tysiące osób.

 

– To tylko wstęp, ale liczę, że efekty wdrażania inicjatywy pozwolą na zaspokojenie, choć w części potrzeb zachodniopomorskiego rynku pracy – zaznaczył Geblewicz. – Dążymy do rewitalizacji szkolnictwa zawodowego, które pragniemy dostosować do regionalnych, a także powiatowych specjalizacji. Pragniemy uczynić to w ścisłej współpracy z pracodawcami. Stawiamy także na wyposażenie w nowoczesny sprzęt warsztatów szkolnych oraz profesjonalne kadry, które prowadzić będą zajęcia z młodzieżą.

 

Briefing prasowy poprzedził konferencję poświęconą projektowi pn. „Najlepszy w zawodzie”, którego kolejna edycja realizowana będzie do 30 września 2015 roku. Projekt dotyczy działań podejmowanych w partnerstwie z 14 powiatami Pomorza Zachodniego. Ich celem jest poprawa jakości i efektywności kształcenia zawodowego oraz zwiększenie jego atrakcyjności i powiązania go z lokalnym rynkiem pracy. Ważnym elementem inicjatywy jest wypracowanie modelu doradztwa edukacyjno-zawodowego.

 

– To projekt bez precedensu. Postawił przed nami wiele wyzwań. To wsparcie w zajęcie edukacyjne, przestrzenie dydaktyczne, doposażenie w sprzęt, a także co ważne dla młodzieży możliwość korzystania z doradztwa zawodowego. Ufam, że pójdziemy tą ścieżką w nadchodzącej perspektywie unijnej, tym bardziej, że na Pomorzu Zachodnim mamy aż 200 szkół zawodowych –powiedział dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie Andrzej Przewoda.

 

W konferencji udział wzięło blisko 250 osób, w tym przedstawiciele samorządów powiatowych, nauczyciele i uczniowie szkół objętych projektem. Spotkanie było okazja do przedstawienia korzyści i rezultatów podjętych działań w roku szkolnym 2013/2014.

 

– Jesteśmy pierwszym regionem w Polsce, w którym udało się wdrożyć projekt i podjąć próbę nadania szkolnictwu zawodowemu nowej jakości. Z pewnością nie udałoby się to bez wsparcia Unii Europejskiej. W powiecie wałeckim środki te pozwoliły na wsparcie Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego, który znalazł miejsce w naszej samorządowej strategii. Pozyskaliśmy przede wszystkim nowoczesny sprzęt, na którym szkoli się młodzież oraz ściśle współpracujemy z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy regularnie pytaja nas o możliwość zatrudnienia specjalistów w swoim zakładach – przekonywał starosta wałecki Bogdan Wankiewicz.  

TAGI: marszałek, oświata, starosta,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane