W samorządach

Kraków: Rewolucja w zasadach wypożyczania rowerów miejskich

Wypożyczalnia LajkBike zaproponuje rowery na wynajem długoterminowy. Jednoślad będzie można wziąć do domu na co najmniej miesiąc, a maksymalnie na trzy.

Wiosną ma ruszyć LajkBike – nowa miejska wypożyczalnia rowerów w Krakowie. Działająca na nieco innych niż wcześniej zasadach. W czasie sesji radni zaakceptowali propozycję cen za użytkowanie rowerów tradycyjnych i elektrycznych przedstawioną przez Zarząd Transportu Publicznego.

Wypożyczalnia LajkBike będzie proponować rowery na wynajem długoterminowy. To znaczy, że sprzęt będzie można wziąć do domu czy akademika. Chodzi o to, by dać mieszkańcom i studentom możliwość przetestowania roweru jako środka transportu po mieście, na codziennej trasie. Ważne, aby mogli sprawdzić jego przydatność, bez konieczności wydawania od razu dużych pieniędzy na zakup własnego sprzętu. Szczególnie chodzi o rowery elektryczne, które są drogie i dla wielu taki wydatek mógłby być mocno obciążający.

Stawki abonamentu miesięcznego są atrakcyjne w porównaniu do ofert komercyjnych. Co więcej, użytkownicy w pakiecie otrzymają też bezpłatny serwis w przypadkach usterek czy innych niezawinionych kłopotów z pojazdem.

Dla podstawowej stawki za wynajem rowerów elektrycznych (79 zł miesięcznie) wprowadzony zostanie też limit 900 km miesięcznie – zliczany przez licznik, w który wyposażony będzie każdy jednoślad. Chodzi o to, aby rowery były wykorzystywane wyłącznie jako prywatny transport do pracy czy szkoły, a nie służyły do celów zarobkowych, na przykład dla kurierów. Obowiązywać też będzie druga stawka, znacznie wyższa (499 zł), która ma sprawić, że takie wypożyczenie stanie się mniej opłacalne, tudzież pokryje spodziewane wyższe koszty obsługi.

LajkBike wystartuje po Wielkanocy. Na początek do rozdysponowania będzie 500 rowerów tradycyjnych. 250 elektrycznych pojawi się najpóźniej w czerwcu.

oprac. na podst. inf UM Kraków, fot. ZTP Kraków

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane