W samorządach

Kraków: kolejna edycja programu „Mieszkanie za remont”

Umożliwia on wynajem lokalu z zasobu miasta w zamian za wykonanie w nim remontu w okresie 12 miesięcy.

Miasto uruchomiło program w 2022 roku. W pierwszej edycji wnioski złożyło 717 osób, a na liście remontowej znalazło się 50 wnioskodawców. 40 lokali znalazło najemcę, z czego 26 mieszkań zostało już wyremontowanych i zasiedlonych. W pozostałych lokalach trwa jeszcze remont. Druga odsłona cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem, gdyż złożono 972 wnioski, a listą remontową objęto 100 gospodarstw domowych. 74 lokale mają już przyszłego najemcę, zaś w mieszkaniach trwają prace remontowe.

Z możliwości uczestnictwa w programie mogą skorzystać osoby, które mieszkają w Krakowie, ale nie posiadają nieruchomości na własność, nie są też współwłaścicielami mieszkania w Krakowie lub w pobliskich powiatach: krakowskim, wielickim lub proszowickim.

Mogą do niego przystępować osoby, które osiągnęły średni miesięczny dochód netto na jedną osobę w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku, który wynosi:

– 150–350 proc. najniższej emerytury dla gospodarstwa jednoosobowego

– 125–300 proc. najniższej emerytury dla gospodarstwa dwuosobowego

– 100–250 proc. najniższej emerytury – w gospodarstwie wieloosobowym.

Wliczany jest dochód wszystkich osób zamieszkujących wspólnie w gospodarstwie domowym. Warunkiem jest także, aby osoby przystępujące do programu nie miały zadłużenia z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy.

Tegoroczny nabór wniosków miasto przeprowadzi w marcu.

oprac. na podst. inf. UM Kraków; fot. Pixabay

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane