W samorządach

Kim są współcześni seniorzy? Pasje, wyzwania i potrzeby

Od lat obserwujemy drastyczny proces starzenia się społeczeństwa. Co roku liczba seniorów w Polsce rośnie i, choć w ostatnich latach przyrost ten zdaje się być nieco wolniejszy, eksperci szacują, iż do 2050 roku osoby po 60. roku życia będą stanowić aż 40% całego społeczeństwa . By ułatwić osobom starszym codzienne funkcjonowanie, istotne jest, by poznać ich problemy i potrzeby. Kim są współcześni seniorzy, z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć i jak możemy ich w tym wesprzeć?

Wiele osób starszych pragnie niezależności – brakuje im samodzielnego podejmowania decyzji i nie chcą być nadmiernie kontrolowani przez swoich opiekunów. Współcześni seniorzy, jako że w większości stanowią grupę bierną zawodowo (emerytura)[1], coraz częściej podkreślają, że jest to czas życia, który chcą poświęcić na swoje pasje, takie jak czytanie, opieka nad zwierzętami oraz robótki ręczne. Wśród lubianych hobby pojawia się również aktywność fizyczna, która po 65. roku życia w ponad połowie przypadków (67,7%) przybiera formę regularnych spacerów czy ogólnie rozumianego odpoczynku na świeżym powietrzu[2]. Co ciekawe, ok. 1/3 polskich seniorów deklaruje też zamiłowanie do zorganizowanych wyjazdów poza swoje miejsce zamieszkania[3], czy to na działkę, w celu odwiedzenia rodziny lub krewnych wczasy.

Należy pamiętać jednak, iż seniorzy, mimo niekiedy ogromnych chęci i sił do działania, wymagają dodatkowej, szczególnej opieki i uwagi. Osoby starsze są znacznie bardziej podatne na urazy[4], upadki[5], a także choroby, które nieleczone potrafią szybko rozwinąć się do poważnego stadium. W podeszłym wieku znacznie wzrasta ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych[6], w tym cukrzycy, nadciśnienia oraz osteoporozy. Do tego dochodzi też czynnik osamotnienia. Wielu seniorów mieszka samotnie, niekoniecznie z własnego wyboru. Szacuje się, że nawet 60% osób starszych cierpi na depresję[7], na którą duży wpływ może mieć właśnie silnie odczuwana samotność.

Technologiczne wsparcie przyjazne seniorom

Bliscy seniorów, pomimo szczerych chęci, nie zawsze mają możliwość wejść w rolę całodobowych opiekunów. Często spowodowane jest to dystansem (mieszkanie w innym mieście lub za granicą) oraz długą listą codziennych obowiązków, których przecież nie można zaniedbać. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą inteligentne rozwiązania technologiczne stworzone z myślą o seniorach – łatwe, intuicyjne w obsłudze, wyposażone w zestaw kluczowych funkcjonalności.

Przykładem takiego rozwiązania jest Comarch Opaska Życia, czyli mobilny opiekun zakładany na nadgarstek, który zapewni seniorowi szybki zdalny kontakt nie tylko z bliskimi, ale też z ratownikami medycznymi, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Urządzenie wyposażono w wiele praktycznych funkcji, m.in.: przycisk SOS, dwukierunkowe połączenia głosowe, geolokalizacja, czujnik upadku, czy przypomnienia o lekach. Opaska Życia to banalne w obsłudze urządzenie, dzięki któremu senior może poczuć się bezpieczniej i nadal działać samodzielnie.

Czy znasz „Korpus Wsparcia Seniorów”?

Polscy seniorzy mogą liczyć w tym zakresie na wsparcie państwa. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej z myślą o osobach starszych przygotowało program „Korpus Wsparcia Seniorów”, w ramach którego gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie na realizację tzw. opieki na odległość przy użyciu odpowiednich rozwiązań technologicznych. Otrzymane dofinansowanie warto przeznaczyć na zakup opasek bezpieczeństwa wraz z komplementarną usługą teleopieki.

„Korpus Wsparcia Seniorów” w 2022 roku pozwolił wyposażyć setki seniorów na terenie 10 polskich gmin w Opaski Życia firmy Comarch. W tym roku program realizowany jest ponownie – dołączyć mogą kolejne gminy, a te, które otrzymały wsparcie w zeszłym roku, mają możliwość przedłużenia wykupionej teleopieki lub zakupić opaski dla nowych seniorów.

Po więcej informacji dla gmin zapraszamy na stronę: www.healthcare.comarch.pl/korpus-wsparcia-seniorow-2023/.

 


[1] GUS, Sytuacja osób starszych w Polsce w 2021 r., Warszawa, Białystok 2022

[2] GUS, Jakość życia osób starszych w Polsce, Warszawa 2020

[3] Tamże

[4] Woolf, A. D., & Akesson, K. (2003). Preventing fractures in elderly people. BMJ (Clinical research ed.), 327(7406). doi.org/10.1136/bmj.327.7406.89

[5] Sadigh S, Reimers A, Andersson R, Laflamme L. Falls and fall-related injuries among the elderly: a survey of residential-care facilities in a Swedish municipality. J Community Health. 2004 Apr;29(2):129-40. doi: 10.1023/b:johe.0000016717.22032.03. PMID: 15065732.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane