W samorządach

Interwencja RPO w sprawie debat o stanie gminy

fot. Pixabay

W debatach nad raportem o stanie województwa czy powiatu nie biorą udziału mieszkańcy. Ma być to efektem wygórowanego wymogu zebrania określonej liczby podpisów pod odpowiednim zgłoszeniem. Organizacja społeczna apeluje w tej sprawie do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Do RPO wpłynęło pismo organizacji społecznej Inicjatywa „Nasz Rzecznik" z wnioskiem o zmianę przepisów określających zasady udziału mieszkańców w debacie nad raportem o stanie gminy, powiatu i województwa.  Organizacja postuluje zniesienie wymogu uzyskania – przez osoby zamierzające wypowiedzieć się w trakcie debaty nad raportem o stanie gminy, powiatu i województwa – poparcia określonej przepisami liczby mieszkańców. W jej ocenie konieczność zebrania podpisów pod takim zgłoszeniem znacznie utrudnia mieszkańcom, a czasem wręcz uniemożliwia, udział w debacie nad raportem o stanie jednostki samorządu terytorialnego.

Inicjatywa przeprowadziła badanie ws. udziału mieszkańców w debatach nad raportem o stanie województwa za rok 2021. Zwróciła się do urzędów marszałkowskich o informacje nt. liczby mieszkańców, którzy zabrali głos. Z odpowiedzi wynika, że w żadnym z 16 województw w debacie nie uczestniczył choćby jeden mieszkaniec. Analogiczne badanie organizacja wykonała co do debat o stanie powiatu za 2021 i 2022 r. Z trzydziestu losowo wybranych starostw otrzymano odpowiedź, że w debacie nie brał udziału żaden mieszkaniec. Zdaniem organizacji społecznej, zerowy udział uczestników jest głównie wynikiem wygórowanych wymogów zebrania określonej liczby podpisów pod zgłoszeniem.

Dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego BRPO Piotr Mierzejewski prosi dyrektora Departamentu Administracji Publicznej MSWiA Grzegorza Ziomka o zbadanie problemu zasygnalizowanego przez Inicjatywę „Nasz Rzecznik", ustosunkowanie się do postulatu zmiany przepisów oraz poinformowanie o stanowisku.

 

Źródło: Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane