W samorządach

Gdańsk tworzy w liceum klasę o profilu… penitencjarnym

Uczniowie mają poznawać prawne podstawy funkcjonowania Służby Więziennej. Atrakcją będą też m.in. wizyty studyjne w więzieniach.

Kadr z filmu „Hannibal”

 

W siedzibie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku pułkownik Radosław Chmielewski, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Gdańsku i Elżbieta Januszewska, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Gdańsku, podpisali porozumienie o współpracy. Przedmiotem porozumienia jest powstanie i funkcjonowanie klasy mundurowej o profilu „Służba penitencjarna” w IV LO w Gdańsku.

 

Gościem spotkania był także zastępca prezydenta Gdańska do spraw polityki społecznej Piotr Kowalczuk. Wcześniej zgodę na wprowadzenie do programu nauczania liceum nowego profilu wydał Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

 

Klasa mundurowa o profilu penitencjarnym to nowy pomysł dyrekcji szkoły, która po sukcesie realizacji programów nauczania w klasach policyjnej i Straży Granicznej postanowiła zrobić następny krok.


– Na propozycję realizowania wspólnego projektu Służba Więzienna odpowiedziała z dużą otwartością – mówi mjr Robert Witkowski, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku oraz autor projektu programu nauczania przedmiotów kierunkowych. – Chętnie podzielimy się naszym doświadczeniem i wiedzą w ramach sześciu przedmiotów specjalistycznych realizowanych przez trzy lata nauki. Zapoznamy uczniów miedzy innymi z prawnymi podstawami funkcjonowania Służby Więziennej, z praktycznymi aspektami realizowania prawa karnego wykonawczego w zakładach karnych i aresztach śledczych oraz z psychologicznymi i pedagogicznymi uwarunkowaniami wykonywania tymczasowego aresztowania i wykonywania kary pozbawienia wolności. Integralnym elementem programu będą również wizyty studyjne w jednostkach penitencjarnych.

 

– Gdańska Służba Więzienna zdecydowała się na współpracę z IV LO również z innego powodu – podkreślał płk Radosław Chmielewski. – Do tej klasy zgłoszą się młode osoby otwarte na aktywne uczestnictwo w życiu społecznym, dla których przestrzeganie prawa stanowi wartość, które chcą uczestniczyć w różnych aspektach wychowania obywatelskiego. Warto w tę młodzież inwestować i my chętnie w tym dyrekcji szkoły i pedagogom pomożemy.

 

Dodatkowo uczniowie będą mieli systematyczne zajęcia z zakresu samoobrony i technik reagowania na agresywne zachowania oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Te zajęcia prowadzić będą funkcjonariusze Służby Więziennej, którzy są certyfikowanymi instruktorami sztuk walki i samoobrony.

TAGI: oświata, dobre praktyki,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane