Prawo

Fundusz Transformacji Śląska - konsultacje

Rozpoczęły się konsultacje projektu ustawy o Funduszu Transformacji Śląska - informuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Fundusz ma pomóc w społecznym i gospodarczym rozwoju województwa śląskiego.

Powołanie Funduszu Transformacji Śląska wynika z realizacji postanowień Umowy Społecznej z 28 maja 2021 roku dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego i wybranych procesów transformacji województwa śląskiego. Fundusz został zaprojektowany z myślą o tym, aby pomóc przedsiębiorcom, którzy doświadczyli negatywnych procesów związanych z transformacją i ograniczyli bądź zrezygnowali z prowadzenia własnych firm. FTŚ będzie wpierał przedsiębiorców także spoza województwa śląskiego z tym, że efekt takiego wsparcia będzie musiał służyć realizacji transformacji Śląska.
Fundusz będzie realizował zadania o charakterze inwestycyjnym, jak i z zakresu wspierania kształcenia, cyfryzacji i promocji regionu. Powstaną programy wspierające poszczególne grupy społeczne. Uruchomione zostaną działania na rzecz ochrony zdrowia i pielęgnowania dziedzictwa kulturowego Śląska. 

FTŚ będzie działał w formie spółki akcyjnej z siedzibą w Katowicach. W swoich działaniach będzie wykorzystywać instrumenty finansowe podobne do tych, którymi posługuje się Polski Fundusz Rozwoju SA. To m.in. wsparcie finansowe, emisja obligacji, udzielanie pożyczek, gwarancji i poręczeń, obejmowanie lub nabywanie udziałów i akcji w spółkach czy przystępowanie do spółek osobowych.

Projekt ustawy o Funduszu Transformacji Śląska ma na celu określenie organizacji Funduszu, jego zadań i zasad ich realizacji, a także wspieranie procesu transformacji województwa śląskiego. Konsultacje projektu potrwają do 29 sierpnia.
Projekt ustawy na stronach RCL


Źródło: MRiT
Na zdjęciu Katowice, Fot. UM Katowice

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane