W samorządach

Duża inwestycja w suwalskim PEC – umowa została uroczyście podpisana

146 mln zł kosztować będzie budowa nowych kotłów parowych zasilających turbozespół Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Suwałkach.

Umowę na realizację największej w historii miasta inwestycji w PEC podpisano 5 kwietnia. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk zapewnił, że instalacja pozwoli na utrzymanie niskich cen za ciepło, a w przyszłości zapewni samowystarczalność energetyczną dla całych Suwałk.
Instalację będzie zasilać biomasa co w znacznym stopniu ograniczy spalanie węgla oraz wykup uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

– Na tę inwestycję pozyskaliśmy wsparcie finansowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. To 55 mln zł dotacji i 50 mln zł preferencyjnej pożyczki. Dzięki tym środkom inwestujemy w suwalską ciepłownię unowocześniając jej działalność – mówił w trakcie spotkania prezydent Czesław Renkiewicz. – W połączeniu z zaplanowaną do budowy spalarnią odpadów możemy mówić o prawdziwej rewolucji w zakresie paliw, które będą ogrzewać mieszkania naszych mieszkańców. Po zakończeniu tych dwóch inwestycji zapotrzebowanie na węgiel w ogólnym rozrachunku wyniesie tylko 10 proc.

Projekt pn. „Budowa kotłowni wyposażonej w kotły biomasowe parowe zasilające istniejący turbozespół i wymiennik podturbionowy w PEC w Suwałkach Sp.  z o.o.” obejmuje kompleksową realizację, tj. zaprojektowanie, budowę, uruchomienie i przekazanie do eksploatacji kotłowni biomasowej parowej, która będzie stanowić integralną część Ciepłowni Głównej.

Firma Energika wybuduje nową kompletną instalację obejmującą m.in. budowę dwóch (bliźniaczych) nowych kotłów parowych z przedpaleniskami opalanymi biomasą w formie zrębków drzewnych i produkujących parę dla potrzeb istniejącego turbozespołu o mocy 7,35 MWe.

Realizacja kolejnej inwestycji z wykorzystaniem biomasy oraz planowanej spalarni pozwoli na ograniczenie spalania węgla w ciągu roku do poziomu 10 proc. zapotrzebowania na ciepło oraz w 100 proc. dla produkcji energii elektrycznej.

na podst. inf. UM Suwałki

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane