Kultura

Dlaczego warto czytać książki?

Czytanie książek należy jednych z najpopularniejszych rozrywek wśród Polaków. Po pozycje wydawnicze z różnych gatunków i epok literackich sięgają zarówno młodsi, jak i starsi czytelnicy, co z perspektywy rozwoju intelektualnego działa na korzyść każdego z nas. To jednak nie wszystko – regularne sięganie po słowo czytane niesie ze sobą znacznie więcej korzyści, które pozytywnie wpływają na naszego ducha. Zatem dlaczego warto czytać książki? Odpowiadamy.

Czytanie książek poszerza zasób słownictwa

Jak szybko i skutecznie zwiększyć zasób słownictwa? Odpowiedź jest prosta – wystarczy codziennie przeznaczyć przynajmniej kilkanaście minut na relaks z książką w ręku. Nasz umysł automatycznie zapamiętuje nowe słowa i „dodaje” je do naszego słownika. Wbrew pozorom, jest to niezwykle ważne nie tylko w przypadku dzieci w wieku szkolnym, dla których znajomość wyszukanych słów i fraz pozwala uzyskać wyższe oceny ze sprawdzianów czy rozprawek. Dla dorosłych czytelników jest to bowiem szansa na utrwalenie dotychczasowej wiedzy i poszerzenie swojego repertuaru słów, co z kolei bardzo pomaga w codziennym życiu, a szczególnie w komunikacji interpersonalnej.

Czytanie książek poprawia pamięć i koncentrację

Poruszanie się po świecie przedstawionym na łamach powieści obyczajowych, dokumentów czy innych pozycji zawierających dużą dawkę informacji sprawia, że nasz mózg lepiej przystosowuje się do ich swobodnego przyswajania. Podczas lektury trzeba zapamiętać jak najwięcej szczegółów, co jest koniecznie zarówno do zrozumienia sensu tekstu – zarówno w formie czytanej, jak i słuchanej. Codzienna styczność z książkami bardzo pozytywnie wpływa także na naszą zdolność koncentracji – zagłębianie się w najmniejsze niuanse wymaga pełnego skupienia i umiejętności zwracania uwagę na każdy, nawet najmniej istotny detal.

Czytanie książek to czysta przyjemność

Czytanie książek posiada wiele walorów edukacyjnych, ale na tym potencjał regularnego czytelnictwa się nie kończy. Literatura jest bowiem źródłem wielu przyjemności i doskonale sprawdza się w ramach rozrywki, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Bardzo dużą przyjemność sprawia przenoszenie się w świat beletrystyki czy literatury faktu, co jednocześnie pozwala zapomnieć o przyziemnych problemach. Co ważne, książki możemy zabrać ze sobą wszędzie, ponieważ coraz większą popularnością cieszą się pliki w formie elektronicznej – e-booki czy audiobooki. Te można przechowywać z pomocą takich gadżetów jak dysk zewnętrzny. Tysiące tytułów w jednym miejscu i z łatwością możemy zgrywać na czytnik czy na telefon tylko te, które w danym momencie oczekują w kolejce na przeczytanie.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane