W samorządach

Co słychać w mieście, czyli o samorządowych podcastach

Podcasty są w modzie. Własne audycje prowadzą eksperci, firmy i instytucje publiczne, w tym samorządy. Nie wszystkim wystarcza jednak konsekwencji w realizacji tego dzieła.

Miejskie podcasty mają m.in. Warszawa i Bieruń (woj. śląskie). W poprzednich latach audycje przygotowywano też w Gorzowie Wielkopolskim i kaszubskiej gminie Luzino.
Cykl „Warszawa mówi” prowadzi Kamil Dąbrowa, zastępca dyrektora Biura Marketingu Miasta, były redaktor naczelny Programu 1 Polskiego Radia. „Jestem dziennikarzem, warszawiakiem z urodzenia i wyboru. Jestem tak samo jak Wy ciekaw o czym mówi Warszawa. O czym mówią jej mieszkańcy” – pisze. Wśród gości podcastu także znajdujemy warszawiaków z urodzenia, bądź z wyboru – w jednym z odcinków Chris Niedenthal, fotograf, urodzony londyńczyk opowiada, jak pokochał Warszawę i zdradza, dlaczego czuje się już warszawiakiem z krwi i kości.
W stolicy Wielkopolski słychać podcast „Brama Poznania do usłyszenia” przygotowany przez Poznańskie Centrum Dziedzictwa, czyli miejską instytucję kultury zajmującą się dziejami miasta i regionu. Audycje opowiadają o rozmaitych aspektach poznańskiej – ale nie tylko – historii.
W Krakowie podcast realizowało miejskie Muzeum Inżynierii i Techniki. Autorzy opowiadali o rozmaitych aspektach życia i funkcjonowania metropolii – zarówno dziś, jak i w przyszłości. Niestety, cykl „Miasto i my” zatrzymał się w 2022 roku – można jednak posłuchać archiwalnych odcinków.
W Gorzowie Wielkopolskim wystartowała audycja „Gorzów w stronę biznesu” stworzona przez Wydział Obsługi Inwestora i Biznesu urzędu miasta. Słuchacze mają nabrać przekonania, że Gorzów jest miastem dużych możliwości, nastawionym na rozwój. W pierwszej serii miasto zaprosiło szesnastu przedsiębiorców i przygotowało osiem odcinków. Nie wiadomo jednak, czy dzieło będzie kontynuowane.
W Luzinie (woj. pomorskie) podcast pt. „Dzień dobry Luzino” realizowany był we współpracy urzędu gminy i Gminnego Ośrodka Kultury. Powstały jednak tylko trzy odcinki. Od początku 2023 roku realizowany jest zaś podcast „Zakochaj się w Bieruniu”. Niebawem okaże się, czy audycja będzie kontynuowana w roku 2024.


Krystian Grzesica, burmistrz Bierunia
Jesteśmy najprawdopodobniej pierwszym miastem, jakie zdecydowało się na tak nowoczesne rozwiązanie, jakim jest podcast. Z jednej strony mogłoby się wydawać, że to pomysł skierowany do młodych ludzi, ale z drugiej pamiętajmy, że podcasty nawiązują do klimatu dawnych audycji radiowych. Zatem miłośnicy radia w starym dobrym stylu także znajdą tu coś dla siebie.

Jacek Gumowski, prezes Gorzowskiego Parku Naukowo-Przemysłowego
Obecnie ponad 30 procent Polaków słucha podcastów, a ponad 45 procent z nich uważa, że jest to najlepsza forma pozyskiwania eksperckich treści. Chcemy także poprzez to medium docierać do inwestorów i zachęcać ich do współpracy z naszym miastem.


Fot. Freepik

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane