Kultura W samorządach

Chodźcie do nas

Miasta starają się przyciągać nowych mieszkańców, bo przecież każdy z nich to nowy podatnik. Obok znanych już loterii dla rozliczających PIT samorządy proponują pakiety powitalne z drobnymi upominkami. Nie jest to zapewne czynnik decydujący, jednak cieszy, a z drugiej strony pozwala poznać miejskie atrakcje.

Tak jest nad morzem, gdzie w ramach akcji „Witaj w Gdyni”, promującej stały meldunek w miejscu zamieszkania, każdy nowy mieszkaniec otrzymuje bezpłatny zestaw karnetów i wejściówek do gdyńskich instytucji kulturalnych i popularnonaukowych. Akcja trwa od 2018 roku – w tym sezonie karnet obejmuje wstęp do Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji, Centrum Nauki Experyment oraz do kina studyjnego w Gdyńskim Centrum Filmowym. W poprzednich latach można było obejrzeć też mecz na stadionie Arki.
W Łomiankach w skład pakietu wchodzą produkty lokalne (jakie, to niespodzianka), gdyż gmina stara się wspierać miejscowych przedsiębiorców. Samorząd stawia też na ekogadżety, zachęcając tym samym mieszkańców do przyjęcia lub rozwijania ekologicznego stylu życia. Jeśli chodzi o demografię, miasto jest w komfortowej sytuacji, populacja rośnie tu bowiem od dekad. „Każdego miesiąca w naszej gminie melduje się około 50 osób” – chwali się Urząd Miejski w Łomiankach.
Na Dolnym Śląsku walka o mieszkańca przybrała charakter międzynarodowy. Od kilku lat Görlitz – niemieckie miasto sąsiadujące ze Zgorzelcem – stara się zachęcić Polaków do osiedlenia się po zachodniej stronie granicy. W tutejszym pakiecie (przedłużonym ostatnio do końca 2023 roku) znajdziemy bezpłatne wizyty w muzeach, teatrach, ogrodzie zoologicznym, ale także dwumiesięczne zwolnienie z opłat za wynajem mieszkania oraz roczne ubezpieczenie wyposażenia. Trudno wyrokować, czy demografia obu miast ma jakikolwiek związek z niemieckimi pakietami powitalnymi, zauważmy jednak, że od 2012 roku – kiedy w Görlitz wprowadzono zachęty dla nowych mieszkańców – do roku 2021 miejscowa populacja wzrosła z 54,1 tys. do 55,5 tys. W Zgorzelcu, w tym samym czasie, spadła z 32,3 tys. do 29,5 tys.


Po okresie pandemii znów zauważamy wzrost liczby zameldowań.
Rozmowa z Wojciechem Szczurkiem, prezydentem Gdyni

Czy można ocenić, że akcja „Witaj w Gdyni” przynosi efekty?
Przynosi efekty. Zdajemy sobie sprawę, że część osób mieszkających w Gdyni wciąż nie jest tu zameldowana. Dlatego w 2018 r. zdecydowaliśmy się, by zachęcać zarówno nowych mieszkańców, jak i osoby mieszkające od jakiegoś czasu bez meldunku, do formalnego dołączenia do gdyńskiej społeczności. W wyniku akcji w latach 2018–2019 liczba nowych zameldowań na pobyt stały wzrosła o 24 proc. w stosunku do 2017 r., a więc czasu sprzed rozpoczęcia akcji „Witaj w Gdyni”. Trend ten został niestety zahamowany w związku z pandemią COVID-19 i czasowym ograniczeniem osobistego dostępu do urzędu, ale obecnie znowu zauważamy wzrost.

Jak wielu nowych podatników przybyło w mieście w ostatnich 5 latach?
Liczba podatników PIT w Gdyni rosła od 2016 do 2020 roku – od 169 751 do 174 183 osób. Pośrednim wskaźnikiem może też być rosnąca liczba uczestników loterii „Rozlicz PIT w Gdyni” (główną nagrodą dla uczestników jest samochód – przyp. red.). Jak wspomniałem, w 2020 r. trend wzrostowy został zatrzymany. Dane za 2021 rok będą dostępne w IV kwartale.

Na jakie inne udogodnienia ze strony urzędu miasta mogą liczyć nowi gdynianie?
Nowi mieszkańcy otrzymują informację o możliwości założenia konta mieszkańca, które jest odpowiedzią na sygnały ze strony gdynian. Konto mieszkańca integruje dotychczasowe miejskie usługi, dbając przy tym o pozytywne doświadczenie użytkownika podczas korzystania z portalu. Karta mieszkańca, Asystent mieszkańca, zarządzanie obecnością dzieci w przedszkolu, e-dziennik, internetowa rezerwacja wizyt w urzędzie i inne funkcjonalności zostały zlokalizowane w jednym miejscu.


Fot. UM Gdyni

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane