W samorządach Kultura

Blisko 70 mln zł na zabytki i instytucje kultury na Dolnym Śląsku

Prawie 70 mln zł przeznaczono na rewitalizację zabytków i rozwój instytucji kultury. Dofinansowanie na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego otrzyma 29 projektów – podało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Zarząd Województwa Dolnośląskiego zatwierdził właśnie wyniki konkursów w ramach działania „Dziedzictwo kulturowe”, które jest częścią Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska na lata 2014-20. Konkursy dotyczyły dwóch typów projektów. Pierwszy z nich dedykowany był zabytkom wpisanym do rejestru prowadzonego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu. Do rozdysponowania były pieniądze na rewitalizację, rewaloryzację, konserwację, renowację i restaurację obiektów zabytkowych oraz obszarów zabytkowych, a także na przystosowaniu obiektów do pełnienia przez nie nowych funkcji, w szczególności do prowadzenia działalności kulturalnej i turystycznej.  


Adresatem drugiego konkursu były instytucje kultury, które dzięki środkom zyskają szansę na przebudowę i rozbudowę swoich obiektów, doposażenie w nowy sprzęt niezbędny do rozwoju oferty oraz oprogramowania komputerowe ułatwiające wewnętrzne zarządzanie w instytucji.

Największe dofinansowanie, ponad 8 mln złotych, trafi do Lwówka Śląskiego na rewaloryzację murów obronnych wraz z przyległym terenem. Z kolei w Głogowie, dzięki bisko 5 mln zł dotacji, odbudowany zostanie budynek Teatru im. Andreasa Gryphiusa. Na wsparcie z Regionalnego Programu operacyjnego może liczyć także m.in. Twierdza Srebrna Góra.

– Dolny Śląsk jest rekordzistą jeśli chodzi o liczbę zabytków w Polsce. Potrzeby regionu na środki na ich rewitalizację są bardzo duże. W tej sprawie kluczowe jest wsparcie, także wsparcie rządu oraz sprawiedliwy podział środków ministerialnych – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa.


W sumie do urzędu wpłynęło 77 projektów o wartości blisko 260 mln zł na kwotę dofinansowania ponad 187 mln zł.

 

Fot. Twierdza Srebrna Góra i Teatr w Głogowie, Urząd Województwa Dolnośląskiego

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane