W samorządach

Autozapis w PPK nie taki straszny, jak go malują!

Autozapis to mechanizm zapisany w tekście ustawy o PPK, w intencji ustawodawcy wspomagający wzrost poziomu uczestnictwa w programie. Charakteryzuje się w największym skrócie tym, że raz złożone przez pracowników deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK nie są skuteczne bezterminowo, a wyłącznie do ostatniego dnia lutego roku, w którym będzie miał miejsce autozapis.

Od tej chwili dokumenty o rezygnacji z wpłat do PPK, niezależnie od daty złożenia, stracą swą ważność. Jako pierwszy termin wskazano ostatni dzień lutego 2023 roku, niezależnie od daty, kiedy pracodawca zawarł umowę o zarządzanie, a w efekcie umowy o prowadzenie PPK. Kolejne terminy będą przypadały w odstępach czteroletnich, chyba, że zmienią się zapisy w tym zakresie. Jednostki samorządu terytorialnego (JST) są więc w szczególnej sytuacji, gdyż w ich przypadku te działania muszą podjęte po nieco ponad rocznym okresie, jaki upłynął od zawarcia dla pracowników pierwszych umów o prowadzenie PPK. Od strony organizacyjnej może się to okazać sporym wyzwaniem.

Jakie wyzwania stoją więc przed jednostkami samorządu terytorialnego?

Do końca lutego 2023 r. mają ustawowy obowiązek poinformowania o autozapisie wszystkie osoby, które złożyły wcześniej deklaracje o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, dotyczy to zarówno osób, które złożyły tylko deklarację rezygnacji z uczestnictwa, a także osób, które przystąpiły do PPK, odprowadzały składki, a później złożyły deklarację rezygnacji z wpłat. Działań tych nie trzeba podejmować, gdy pracownik z ostatnim dniem marca ukończy 55 lat.

W interesie pracodawcy jest, by charakter tej komunikacji był udokumentowany - warto zwrócić szczególną uwagę na daty składanych przez pracowników oświadczeń, nie mogą być one wcześniejsze, niż 1 marca 2023 r.

Obowiązek informacyjny w zakresie autozapisu nie dotyczy pracowników, którzy są uczestnikami PPK i na bieżącą odprowadzane są składki.

Kolejnym etapem będzie zawieranie w marcu 2023 umów o prowadzenie PPK na rzecz osób, które nie podtrzymały rezygnacji z uczestnictwa w PPK i następnie naliczenie składek od wynagrodzeń dla tych osób. Obowiązek naliczania składek dotyczy wyłącznie wynagrodzeń wypłacanych po dacie zawarcia umowy o prowadzenie PPK.W przypadku osób, które są już uczestnikami PPK i nie podtrzymały decyzji o dalszym wstrzymaniu wpłat do PPK, konieczne będzie wznowienie ich naliczania w przypadku wynagrodzeń wypłacanych już w marcu.

Ostatnim etapem będzie odprowadzenie naliczonych składek najpóźniej do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu ich naliczenia, co w praktyce daje pracodawcy czas do 17 kwietnia 2023 roku, bo wcześniej mamy dwa dni wolne od pracy.

Podsumowując, działania związane z autozapisem dość mocno zaangażują JST, w szczególności działy kadr i piony zajmujące się naliczaniem wynagrodzeń i w związku z tym warto uzgodnić z instytucją finansową wsparcie informacyjne dla tych osób, jak i objętych tym procesem pracowników. Skarbiec TFI, tak jak robił to dotychczas, skutecznie wesprze te działania.

Nadchodzący czas może też być okazją do dokonania przeglądu dotychczasowej współpracy z instytucją finansową czy wyników inwestycyjnych… Tym bardziej, że wiele JST zawarło umowy terminowe. Warto rozważyć, czy współpraca w tym zakresie będzie kontynuowana, poprzez przedłużenie zawartej wcześniej umowy, czy rozważane będzie podjęcie współpracy z nową instytucją finansową. Procedura zmiany zarządzającego PPK nie wydaje się być aż tak skomplikowana. Od strony formalnej to tylko zawarcie nowej umowy o zarządzanie PPK oraz wypowiedzenie wcześniej obowiązującej. Warto pamiętać, że także i tu można liczyć na kompleksowe wsparcie instytucji finansowej. Ze strony Skarbca TFI jesteśmy w każdej chwili gotowi, by wesprzeć JST w trakcie tego typu zmian.

Warto pamiętać, że Skarbiec to także IKZE i IKZE, czyli produkty oszczędnościowe umożliwiające pracownikom uzyskanie zwolnień w zakresie podatku PIT oraz podatku Belki.

* dyrektor zespołu produktów emerytalnych w Skarbiec TFI

Nota prawna

Powyższe informacje zostały umieszczone w celu reklamy i promocji Pracowniczego Planu Kapitałowego (PPK) w Skarbiec TFI. Przedstawione subfundusze są wydzielone w ramach Skarbiec PPK SFIO. Wymagane prawem informacje dotyczące Skarbiec PPK SFIO, w tym o czynnikach ryzyka inwestycyjnego, znajdują się w prospekcie informacyjnym Skarbiec PPK SFIO i kluczowych informacjach dla inwestora dostępnych w siedzibie Skarbiec TFI S.A., w serwisie skarbiec.pl i w sieci sprzedaży. Subfundusze wydzielone w ramach Skarbiec PPK SFIO nie gwarantują realizacji określonego celu i wyniku inwestycyjnego, a uczestnik ponosi ryzyko utraty części wpłaconych środków.

Skarbiec TFI S.A. podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Skarbiec TFI S.A. z siedziba: al. Armii Ludowej 26, 00-609 Warszawa, Sad Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Rejestrowy KRS 0000060640, NIP 521-26-05-383, kapitał zakładowy 6 050 505 złotych, wpłacony w całości.

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane