W samorządach

Autonomiczny minibus na testach w Katowicach

Od 26 kwietnia każdy chętny będzie mógł się przekonać, jak działa autonomiczny pojazd Blees BB-1. Minibus będzie ponownie testowany na katowickim Muchowcu, tym razem z pasażerami na pokładzie.

– Mocno stawiamy na rozwój komunikacji publicznej. Inwestujemy w autobusy elektryczne, hybrydowe czy zasilane gazem z licznymi udogodnieniami, dzięki którym mieszkańcy mogą korzystać z komunikacji zbiorowej w komfortowych warunkach. W kwietniu testowaliśmy autobus na wodór, aby przeanalizować jak w praktyce działa ta technologia. Sprawdzamy także innego rodzaju innowacje w transporcie. Testy autonomicznego pojazdu w Katowicach odbyły się na przełomie października i listopada ubiegłego roku. Teraz z tą technologią mogą zapoznać się pasażerowie, którzy bezpłatnie będą mogli skorzystać z przejazdu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Pojazd Blees BB-1 w dolinie będzie można spotkać już od 22 kwietnia. Przez 4 dni zespół inżynierów z gliwickiej firmy będzie realizował przejazdy techniczne bez pasażerów, aby przygotować pojazd na kursy z ludźmi na pokładzie. Po kalibracji trasy i ustawieniu systemu autonomii, minibus pojawi się ponownie przy ul. Trzech Stawów. Szczegółowy harmonogram wygląda następująco:

– 22–25 kwietnia – przejazdy techniczne bez pasażerów,

– 26 kwietnia, 6–29 maja, 3–4 czerwca – przejazdy z udziałem pasażerów. Przejazdy będą się odbywały w dni robocze w godzinach 8–16. Ze względów na komfort mieszkańców Doliny Trzech Stawów wyłączone z testów są długie weekendy.

Trasa przejazdu ma około 2 kilometry. Kursy będą realizowane w dwóch kierunkach, podzielonych na 3 i 4 przystanki. Na trasie zostaną umieszczone tablice informacyjne oraz regulamin przejazdu. Przez 4 tygodnie zostanie także ustalona tymczasowa organizacja ruchu, która uwzględnia przejazd pojazdu autonomicznego. Środkowy pas drogi zostanie wydzielony dla minibusa. Co ważne, pojazd pojawi się na Muchowcu tylko na czas testów, bez planów poprowadzenia jego trasy na tym odcinku na stałe. Obecnie z uwagi na obowiązujące przepisy tego typu testy mogą odbywać się jedynie na obszarach zamkniętych i drogach prywatnych.

na podst. inf. UM Katowice

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane