W samorządach

A Jednak! Witamy dwie nowe gminy: Szczawa i Grabówka

Wyjątkowo odważne zmiany przyjęła w tym roku Rada Ministrów ustalając podział administracyjny kraju. Nie tylko dokonano wielu korekt w granicach miast, ale i utworzono dwie nowe gminy z obszarów gmin Kamienica i Supraśl. Już teraz witamy gminę Szczawa i Grabówka w rodzinie samorządowej.

Rada ministrów, wbrew wcześniejszym wątpliwościom Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, zdecydowała poprzeć oddolne inicjatywy mieszkańców i poprzeć podziały gmin Supraśl i Kamienica. 28 lipca Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie utworzenia gminy Szczawa i gminy Grabówka.  

 

Gmina Szczawa będzie leżeć od stycznia 2016 roku w województwie  małopolskim, w powiecie limanowskim. Zostanie utworzona poprzez wyłączenie z dotychczasowego obszaru gminy Kamienica. Siedzibą władz gminy będzie miejscowość Szczawa. 

 

Gmina Grabówka (województwo podlaskie, powiat białostocki) powstanie poprzez wyłączenie z gminy Supraśl. Siedzibą władz gminy Grabówka będzie miejscowość Sobolewo. 

 

Rząd wydał też rozporządzenie w sprawie ustalenia granic niektórych miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, ustalenia granic oraz zmiany nazw i siedzib władz niektórych gmin, przedłożone przez ministra administracji i cyfryzacji. 

 

Do najciekawszych zmian należy strata statusu miasta przez gminę Pieszyce (powiat dzierżoniowski, województwo dolnośląskie), która stanie się obszarem miejsko-wiejskim (pisaliśmy o tym w artykule Gminy się dzielą, a miasta zmniejszają).  

 

Podjęto decyzję, że od 1 stycznia 2016 r. status miasta uzyskają miejscowości:

· Siedliszcze – w gminie Siedliszcze, powiat chełmski, województwo lubelskie;

· Urzędów – w gminie Urzędów, powiat kraśnicki, województwo lubelskie;

· Lubycza Królewska – w gminie Lubycza Królewska, powiat tomaszowski, województwo lubelskie;

· Jaraczewo – w gminie Jaraczewo, powiat jarociński, województwo wielkopolskie.

Podjęto również decyzje o zmianie granic (od 1 stycznia 2016 r.) następujących gmin:

· w województwie lubuskim - gminy o statusie miasta Gozdnica,

· w województwie dolnośląskim - gminy Węgliniec,

· w województwie mazowieckim - gminy Jednorożec i gminy Krasnosielec,

· w województwie śląskim - gminy o statusie miasta Orzesze i gminy Kobiór,

· w województwie zachodniopomorskim - miasta na prawach powiatu Szczecin oraz gminy Goleniów.

Z początkiem przyszłego roku zmienią się siedziby następujących gmin w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim:

 

· gmina o statusie miasta Stargard Szczeciński na - gmina o statusie miasta Stargard;

· gmina Stargard Szczeciński - na nazwę gmina Stargard.

Od 1 stycznia 2016 r. zmienią się siedziby władz następujących gmin: Bystra-Sidzina z Bystra na Bystra Podhalańska (woj. małopolskie), Stargard Szczeciński na Stargard oraz władz gminy o statusie miasta Stargard Szczeciński na Stargard (woj. zachodniopomorskie).

 

TAGI: rozporządzenie,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane