W samorządach

Zielony bolid symbolem śląskiego

Górniczy kombajn ścianowy, sztuczne serce ReligaHeart EXT, najszybszy na świecie mikroprocesor przemysłowy, sztuczne słońce do testowania kolektorów słonecznych, biurowe budynki pasywne, egzoszkielet ramienia do rehabilitacji osób z zanikiem mięśni oraz biżuteria wykonana z węgla. To innowacyjne projekty, które powstały na śląsku i ubiegały się o miano symbolu regionu. Wygrał jednak bolid wyścigowy Silesian Greenpower.

Rozstrzygnięto konkurs, przeprowadzony w ramach kampanii promocyjnej „Tworzymy Śląskie", na technologiczny symbol regionu. Zwycięzcą został bolid wyścigowy Silesian Greenpower, od lat odnoszący sukcesy w międzynarodowych zawodach pojazdów elektrycznych. Zarówno kampania jaki i konkurs adresowane były do mieszkańców województwa śląskiego.

 

Na stworzony przez studentów Politechniki Śląskiej bolid oddano jedną czwartą wszystkich głosów. Prof. Andrzej Baier, koordynator projektu Silesian Greenpower, tak tłumaczy powody sukcesu – Widocznie głosującym spodobała się idea innowacyjnego, elektrycznego, odnoszącego sukcesy samochodu tworzonego przez interdyscyplinarny zespół młodych ludzi. Projekt ten jest poza tym projektem trwającym i ciągle się rozwijającym. Co roku budujemy nowe, ciągle udoskonalane bolidy, stanowiska badawcze i wprowadzamy kolejne innowacyjne rozwiązania.

 

Czy rozwiązania stosowane w bolidzie mogą być niedługo upowszechnione? Zdaniem profesora Andrzeja Baiera należałoby zmienić sposób podejścia do tego zagadnienia.  – Należy oddzielić samochody elektryczne poruszające się po drogach publicznych od zdecydowanie tańszych rozwiązań zbliżonych do tych stosowanych w naszych bolidach. Wymaga to budowy łączonych ścieżek rowerowych i samochodów, bądź innych pojazdów, elektrycznych. Tego typu rozwiązania powstają w Kopenhadze. W ten sposób budowana ma być też trasa rowerowa biegnąca wzdłuż północnej i wschodniej granicy Polski.

 

Jak twierdzi Baier połączenie miast aglomeracji śląskiej siecią dróg dedykowanych rowerom i małym samochodom elektrycznym byłaby idealnym rozwiązaniem znacząco wpływającym na szerokie udostępnienie samochodów elektrycznych przysłowiowemu Kowalskiemu.

 

Kolejne miejsca w konkursie zajęły m.in. górniczy kombajn ścianowy KSW-1500EU nowej generacji, sztuczne serce ReligaHeart EXT, najszybszy na świecie mikroprocesor przemysłowy z rodziny 8051, sztuczne słońce do testowania kolektorów słonecznych, biurowe budynki pasywne GPP, egzoszkielet ramienia do rehabilitacji osób z zanikiem mięśni oraz biżuteria wykonana z węgla.

 

Konkurs ma być bazą do kolejnych działań promujących nowe oblicze regionu. Jak zapewnia Tomasz Stemplewski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego - Nie chcemy zmarnować potencjału tych projektów, które dotarły do finału konkursu, jak i kilkudziesięciu innych, które zostały zgłoszone. Pracujemy już nad powstaniem klubu skupiającego projekty związane z rozwojem śląskich technologii. 

 

Organizatorem konkursu internetowego (www.tworzymyslaskie.pl), jak i całej, miesięcznej kampanii „Tworzymy Śląskie”, był Urząd Marszałkowski, za ich koncepcję i realizację odpowiadały agencje Locativo oraz Brainbox.

 

 

Laureaci  konkursu:

 

Silesian Greenpower

 

 

Bolid Silesian Greenpower stworzyli studenci Politechniki Śląskiej. Samochód dwukrotnie wygrał zawody Greenpower Corporate Challenge, wyprzedzając m.in. ekipy Jaguar Land Rover Driven oraz Lockheed Martin. Ideą wyścigu jest przejechanie jak największej liczby okrążeń przy kontrolowanym zużyciu energii w określonym czasie.

 

 

Egzoszkielet ramienia

 

 

Egzoszkielet ramienia autorstwa Michała Mikulskiego z Politechniki Śląskiej. Niezwykle pomocny w rehabilitacji osób z zanikiem mięśni, stwardnieniem rozsianym i po urazach. Urządzenie wykorzystuje nacisk człowieka na konstrukcję lub korzysta z czułych elektrod, odbierających impulsy elektryczne wysyłane z mózgu do mięśni.

 

 

Budynki Pasywne GPP

 

 

GPP Business Park w Katowicach to wzorcowy przykład energooszczędnego budownictwa biurowego. Z jednej strony komfort, z drugiej 50% oszczędności w kosztach eksploatacji. Zdobywca jedynego w Polsce brytyjskiego certyfikatu BREEAM na poziomie Outstanding, świadczącego o najwyższym stopniu przyjazności dla środowiska.

 

 

Kombajn ścianowy

 

 

Stosowany w górnictwie kombajn ścianowy KSW-1500EU został co prawda skonstruowany w Zabrzu, ale jest efektem współpracy zakładów i spółek Grupy Kopex z całego Śląska. To jeden z najpopularniejszych modeli kombajnów ścianowych tej firmy, pracujący m.in. w polskich i chińskich kopalniach.

 

Procesor DQ80251

 


To najszybszy na świecie mikroprocesor przemysłowy z rodziny 8051, zaprojektowany przez spółkę Digital Core Design z Bytomia. Firma założona przez trzech absolwentów Politechniki Śląskiej tworzy nowatorskie rozwiązania, które wykorzystywane są w setkach milionów urządzeń.

 

Sztuczne serce

 

 

ReligaHeart EXT jest najnowocześniejszym na świecie sztucznym sercem. Powstał w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu, jest wspólnym osiągnięciem lekarzy, inżynierów i technologów. Wynalazek zwiększa szanse na przeżycie chorych czekającym na przeszczep. Ponad 300 osobom uratował życie. 

 

 

Sztuczne słońce

 

 

Sztuczne słońce pracuje w laboratorium Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum w Katowicach. Jest jedynym tego typu urządzeniem w kraju i jednym z 10 na świecie. Zbudowane jest z 8 lamp o łącznej mocy 32 kW, testujących wydajność kolektorów słonecznych. Dzięki niemu do atmosfery trafia rocznie o 95t mniej CO2.

 

Sala NOSPR

 

 

Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, zaprojektowana przez śląskie biuro architektoniczne Konior Studio, to pod każdym względem wyjątkowy budynek. Jego wygląd to połączenie lokalnej tradycji z nowoczesnością, a akustyka sali koncertowej na 1 800 miejsc jest bliska ideału.

 

Biżuteria z węgla

 

Katowicka firma bro.Kat została założona przez dwie absolwentki architektury Politechniki Śląskiej. Zaprojektowana przez nie biżuteria z węgla znalazła nabywców już w przeszło 30 krajach świata. „Czarne złoto”, które uformowało nasz region, stało się symbolem zachodzących w nim zmian.

 

Łopatki do turbin

 

 

Zespoły łopatek dyszowych turbiny niskiego ciśnienia silnika GenX-2B produkowane w Bielsku-Białej przez firmę Avio Aero używane są w 30 tys. silników odrzutowych. Dzięki nim samoloty emitują o jedną trzecią mniej szkodliwych substancji do atmosfery, spalają mniej paliwa i pracują znacznie ciszej.

TAGI: dobre praktyki, promocja,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane