Samorządowe Forum

Zapraszamy na XXII Samorządowe Forum Kapitału i Finansów

7-8 października 2024 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się największe w Polsce spotkanie samorządowców, przedstawicieli administracji państwowej i świata biznesu, poświęcone analizie bieżących problemów i skutecznym metodom ich rozwiązywania.

Dlaczego kolejny raz w Katowicach? Bo właśnie to miasto jest najlepszym przykładem rewolucji ośrodka, którego rozwój opierał się na węglu, w kierunku nowoczesnych technologii, przemysłu kreatywnego i zielonych przestrzeni publicznych. Katowice to dziś dynamicznie rozwijająca się metropolia, stawiająca na ekologię, promująca nowoczesną mobilność, wdrażająca rozwiązania zarządcze kopiowane później przez inne ośrodki. Właśnie dlatego warto do Katowic przyjechać, bo to tutaj rodzą się trendy, to tu podczas prestiżowych spotkań i konferencji dyskutowane są problemy współczesnego świata i wypracowywane strategie pozwalające stawić czoła wyzwaniom przyszłości.

Centrum spotkań w sercu Górnego Śląska jest Międzynarodowe Centrum Kongresowe – największy tego typu obiekt w Polsce. Wybudowane w latach 2011–2015 kosztem ponad 378 mln zł jest częścią Strefy Kultury – nowej części Katowic, zlokalizowanej na dawnych terenach przemysłowych, w bezpośrednim sąsiedztwie Spodka. Ultranowoczesny gmach zaprojektowała utytułowana pracownia Jems Architekci z Warszawy, swoją architekturą nawiązuje do tradycji górniczych. MCK może pomieścił 15 tys. gości, oferuje aż 35 sal konferencyjnych, wielofunkcyjną salę o powierzchni ponad 8100 mkw., salę audytoryjną na 570 osób i balową. Prawda, że warto coś takiego zobaczyć od środka?

Na XXII Samorządowe Forum Kapitału i Finansów przyjadą marszałkowie województw, prezydenci i burmistrzowie miast, wójtowie, starostowie powiatów, radni, skarbnicy, sekretarze, a także naukowcy i eksperci branżowi. Forum to: 2 dni spotkań, debaty, warsztaty, wykłady, strefa ekspercka, wystawy targowe i promocyjne, uroczysta Gala Inwestorów Samorządowych, ponad 1000 uczestników.

Całość tworzy przyjazny, merytoryczny kontekst dla produktów i usług finansowych, technicznych oraz organizacyjnych z wielu obszarów działalności instytucji publicznych.

Aż 12 równoległych konferencji
W ramach Samorządowego Forum Kapitału u Finansów odbędzie 12 równoległych konferencji z szerokim spektrum tematów.

1. Na Kongresie Skarbników zaplanowaliśmy dyskusję o wskaźniku obsługi zadłużenia w obecnej sytuacji samorządów i odliczaniu podatku VAT od inwestycji. Jak i kiedy zakończyć tzw. okres przejściowy „zwolnienia” wskaźników bezpieczeństwa? Czy Ministerstwo Finansów widzi potrzebę stosowania wskaźników bezpieczeństwa zadłużenia? Przeanalizujemy też rolę podatku od nieruchomości w finansach JST – zmianę definicji budowli w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego (oczekiwania vs. rzeczywistość).

2. Zjazd Sekretarzy – to kolejna ważna konferencja. Leitmotivem dyskusji będą e-doręczenia i cyfryzacja usług publicznych. Jak przygotować urząd na e-doręczenia? Jakie usługi jeszcze można scyfryzować? Zastanowimy się, jakie powinny być kompetencje przyszłości urzędników samorządowych. Czy kadra JST jest przygotowana do korzystania z nowych technologii? Spodziewamy się, że dużym zainteresowaniem cieszyć się będzie panel pt. „Robotyzacja i sztuczna inteligencja w administracji JST”. Wskażemy rozwiązania dla urzędów oparte o AI. Podpowiemy, jak wykorzystywać robotyzację (RPA) i sztuczną inteligencję (AI) w codziennej pracy urzędu, jak już dziś roboty pomagają w codziennych obowiązkach pracowników JST.

3. Na Forum Mieszkalnictwa poszukamy odpowiedzi na pytania, jak zachęcić inwestorów do budowania w mieście i jak przygotować tereny pod inwestycje. Wskażemy wyzwania związane z budową infrastruktury i sieci. Zastanowimy się, czy samorządy są w stanie wypełnić lukę czynszową. To bardzo ważny problem, bo co trzeci Polak jest zbyt biedny na zakup mieszkania i wynajem oraz zbyt bogaty na zakup mieszkania z dotacją od państwa. Czy i jak samorządy mogą włączać się w zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych osób wykluczonych z rynku kredytowego?

4. Dyskusja na Forum Powiatów ogniskować się będzie wokół problemu: „Powiaty – między oczekiwaniami obywateli a polityką resortową”. Jaka przyszłość czeka ten szczebel JST? Czy tendencje centralizacyjne są wiecznie żywe? Oczywiście, uwagę skupimy też szpitalach powiatowych – wzmacnianie ich jest przecież kluczem do zdrowia społeczeństwa.

5. Audyt i zarządzanie ryzykiem w urzędzie. W trakcie tej konferencji podejmiemy problem doskonalenia kontroli zarządczej w JST z punktu widzenia kierowników jednostek i audytorów. Wskażemy kluczowe narzędzia oceny kontroli zarządczej i przeanalizujemy rolę audytu wewnętrznego w doskonaleniu kontroli zarządczej. Zastanowimy się nad korzyściami płynącymi z takiego audytu. Czemu on w ogóle służy? Co jest jego produktem końcowym?

6. „Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta to szansa na uzdrowienie gospodarki odpadami” – pod takim hasłem rozpocznie się konferencja zatytułowana „Ochrona środowiska i gospodarka odpadami”. Dlaczego producenci nie ponoszą odpowiedzialności zgodnie z zasadą: zanieczyszczający płaci? Czy system ROP jest wstępem do systemu kaucyjnego? Zajmiemy się też gospodarką wodno-ściekową i gospodarką odpadami. W przypadku tej drugiej poszukamy odpowiedzi na pytanie: czy wymaga ona kolejnej reformy? Podyskutujemy o tym, jak powinien wyglądać idealny system finansowania gospodarki odpadami komunalnymi. Czy wprowadzenie gospodarki obiegu zamkniętego w Polsce jest w ogóle możliwe?

7. Miasta i metropolie przyszłości – im poświęcamy kolejną ścieżkę konferencyjną. Przeanalizujemy aspekt geograficznej specyfiki metropolii w odniesieniu do ich konstrukcji ustawowej. Ile władzy i ile dodatkowych pieniędzy potrzebują polskie metropolie? Przy okazji dyskusji o dużych ośrodkach nie można pominąć problemu depopulacji, dotykającego mniejsze miasta. Jak ten proces zatrzymać? Jak projektować funkcje miejskie w mniejszej miejscowości? Osobny panel poświęcimy zwiększaniu konkurencyjności turystycznej gmin, rozwojowi turystyki i wsparciu branży turystycznej.

8. Na Forum Radnych zajmiemy się problemem udziału mieszkańców w zarządzaniu nowoczesnym samorządem. Czy uprawnione jest określanie partycypacji mianem współczesnego terroru? Jak powinien wyglądać wzorcowy dialog z mieszkańcami, narzędzia komunikacji? Jak wykorzystać aktywistów w procesach inwestycyjnych? Zapraszamy też na warsztaty pt. „Jak poprawić jakość tworzonego w radzie prawa miejscowego”. To nie wszystko. Na osobnym panelu podpowiemy, jak radzić sobie z niesfornymi radnymi, jak reagować na przekleństwa i awantury na sesjach. Sami ciekawi jesteśmy też odpowiedzi na pytanie, czy wśród radnych istnieje zjawisko korupcji.

9. „Finansowanie i zarządzanie w oświacie”. W trakcie tej konferencji przeanalizujemy najnowsze trendy w budowaniu i wyposażaniu szkół. Podejmiemy problem organizacji kształcenia specjalnego i pomocy psychologiczno-pedagogicznej, zwłaszcza w obliczu rosnącej liczby orzeczeń i opinii poradni oraz malejącej ogólnej liczby uczniów. Jak optymalizować zajęcia pomocowe? Samorządy stają dziś przed poważnym problemem zmniejszania się liczby uczniów w szkołach. Kiedy zacznie się walka o ucznia między szkołami, placówkami i JST? Czy należy już myśleć o likwidacji placówek oświatowych?

10. Osobną ścieżkę dedykujemy transformacji energetycznej. Przeanalizujemy rewolucyjne zmiany dla JST przewidziane w dyrektywie budynkowej. Czy polskie samorządy i obywatele są gotowi na odejście od paliw kopalnych? Jak sfinansować inwestycje wymagane przez dyrektywę? A jakiej odpowiedzi udzielą eksperci na pytanie, czy samowystarczalna energetycznie gmina to wciąż utopia?

11. „Transport, mobilność i likwidacja białych transportowych” – tytuł tej konferencji nie pozostawia wątpliwości, na czym skupią się eksperci i samorządowcy. Zaprezentujemy przykłady dobrych praktyk, współpracy samorządów w zakresie organizacji transportu publicznego, przywracania połączeń kolejowych. Postawimy też nieśmiertelne pytanie: Elektryczny, gazowy, wodorowy – w jaki napęd inwestować myśląc o przyszłości?

12. I wreszcie „Bezpieczeństwo publiczne i ochrona ludności w JST”. To dziś gorący temat. Przeanalizujemy rolę samorządów w zakresie ochrony ludności w najnowszych propozycjach zmian ustawowych. Czy samorządy są gotowe na zagrożenia i kryzysy? Wskażemy dobre praktyki w zakresie zarządzania bezpieczeństwem w JST. Samorządy stoją dziś w obliczu bardzo wielu kryzysów. Przeanalizujemy więc sposoby reagowania na kryzys klimatyczny, formy współpracy z OSP i WOT w zakresie szybkiego reagowania, gotowość JST na wodny i energetyczny blackout.

Wieczorna Gala
Nieodłącznym wydarzeniem Samorządowego Forum Kapitału i Finansów jest Gala Inwestorów Samorządowych, wieńcząca pierwszy dzień konferencji. Uhonorujemy laureatów rankingu „Wspólnoty”: „Inwestycje Samorządowe 2021–2023”. Przyznamy również tytuł Samorządowca Roku 2024. Po części oficjalnej zaprosimy na koncert Sylwii Grzeszczak, uroczystą kolację oraz zabawę z DJ-em – wcieli się w niego dziennikarz muzyczny i prezenter Marek Sierocki.


REJESTRACJA: www.samorzadoweforum.pl/rejestracja/
WIĘCEJ INFORMACJI: https://www.samorzadoweforum.pl/

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane