Konferencja CyberŚląskie odbędzie się 25 października 2024 roku na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Organizatorami są Miasto Gliwice, Politechnika Śląska oraz Śląska Sieć Metropolitalna Sp. z o.o. Celem wydarzenia jest podkreślenie roli samorządów w budowaniu spójnego i efektywnego systemu cyberbezpieczeństwa w Polsce.
W trakcie konferencji zostanie podpisany list intencyjny w zakresie współpracy na rzecz cyberbezpieczeństwa, przez Panią Prezydent Gliwic Katarzynę Budkę i JM Rektora Politechniki Śląskiej Prof. Marka Pawełczyka.
Konferencja skierowana jest do przedstawicieli administracji samorządowej, spółek komunalnych oraz firm i instytucji zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Jednym z kluczowych tematów konferencji będzie dyrektywa NIS2, która nakłada nowe obowiązki na administrację publiczną w zakresie cyberbezpieczeństwa. Dyskusje będą dotyczyć m.in. wdrażania tych przepisów oraz wyzwań związanych z ich realizacją Przewidziane są dwa panele dyskusyjne pierwszy z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Cyfryzacji i samorządów, moderowany przez Panią Agnieszkę Olbrycht-Banach, Prezes Zarządu ŚSM Sp. z o.o. Drugi panel techniczny, prowadzony będzie przez Pana dr inż. Jarosława Homę, Z-cę Dyrektora Centrum Cyberbezpieczeństwa Politechniki Śląskiej. Panel techniczny poruszy m.in. kwestie związane z aspektami technicznymi i realizacją usług SOC, uczestnikami panelu będą eksperci dziedzinowi z organizacji: NASK S.A., Exatel S.A., ComCert S.A., CISO #Poland, Politechniki Śląskiej
Uczestnicy konferencji znajdą odpowiedzi na pytania dotyczące najnowszych zagrożeń w cyberprzestrzeni, najlepszych praktyk w zakresie ochrony danych, technologii wspierających cyberbezpieczeństwo w samorządzie, obowiązków prawnych związanych z cyberbezpieczeństwem, skutecznych metod reagowania na incydenty cybernetyczne oraz wyzwań i przyszłości cyberbezpieczeństwa w samorządzie.
W dobie cyfryzacji usług publicznych oraz wymogów stawianych przez Dyrektywę NIS2 i ustawę Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, ochrona danych przetwarzanych przez samorządy staje się niezwykle istotna. Podczas wydarzenia uczestnicy będą mieli możliwość wymiany doświadczeń, dialogu, prezentacji dobrych praktyk oraz nawiązania współpracy.
“CyberŚląskie to wyjątkowa okazja do zgłębienia wiedzy na temat najnowszych trendów i wyzwań w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, a także do nawiązania cennych kontaktów zawodowych.”
Konferencja skierowana jest do przedstawicieli samorządów, instytucji publicznych, firm technologicznych oraz wszystkich zainteresowanych tematyką cyberbezpieczeństwa. Organizatorzy podkreślają znaczenie współpracy międzysektorowej w budowaniu bezpiecznego środowiska cyfrowego. Wydarzenie stanowi doskonałą platformę do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz prezentacji innowacyjnych rozwiązań w zakresie ochrony danych i systemów informatycznych. Organizatorzy zachęcają do aktywnego udziału i współpracy na rzecz zwiększenia poziomu bezpieczeństwa cyfrowego w Polsce.
W trakcie konferencji dowiemy się również o wspólnym projekcie „Cybertarcza”, realizowanym przez Miasto Gliwice i Politechnikę Śląską. Natomiast Pan Prof. Paweł Kasprowski, Dyrektor CYBER SCIENCE opowie o roli edukacji w cyberbezpieczeństwie.
Partnerami biznesowymi konferencji są: PBSG, TEKNISKA, ENIGMA, COMCERT. Wszystkie firmy będą miały swoje wystąpienia branżowe.