W samorządach

Częstochowa: miasto odbiera od mieszkańców używane tekstylia

Fot. UM Częstochowy

Urząd Miasta Częstochowy uruchomił zbiórkę tekstyliów od mieszkańców. To odpowiedź samorządu na wchodzącą od nowego roku zmianę prawa nakładającą na gminy ustawowy obowiązek segregacji odpadów tekstylnych i odzieży.

Produkty są odbierane prosto z mieszkań w workach dostarczanych przez firmę Stala Group. Nie trzeba ich wynosić do osiedlowych śmietników czy przed posesje.

– Zauważyliśmy, że bardzo dobrze działają akcje, które powodują że mieszkaniec ma wygodniej, stąd pomysł odbioru niepotrzebnej odzieży z domów – wyjaśnia zastępca prezydenta Częstochowy Łukasz Kot. – To wyjątkowa usługa w skali kraju, bo będzie bezpłatna dla mieszkańca i bezpłatna dla miasta. Mamy nadzieję że będzie się samofinansować z tego, co uda się pozyskać w ramach zbiórki – dodaje Kot.

Same worki też są przyjazne dla środowiska, bowiem wykonane są z materiałów z recyklingu i są wielokrotnego użytku. Mieszkańcy mogą oddawać odzież, obuwie, ale i ręczniki, koce oraz firany. Rzeczy te mogą być nowe bądź używane, ale w dobrym stanie – suche, czyste, kompletne. Jeśli ich stopień zużycia na to pozwoli, będą mogły posłużyć także instytucjom charytatywnym dla realizowania ich pomocowych celów.

Tekstylia mogą oddawać tylko osoby pełnoletnie, po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym lub mailowym do spółdzielni lub partnera akcji.

Poza tym od 1 stycznia 2025 r. zużyte i niepotrzebne tekstylia oraz odzież będzie można oddać w miejskim Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK), który prowadzi Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z o.o. w Sobuczynie.

Nowa usługa – związana z następną kategorią odpadów wymagających ,,szczególnego” traktowania – jest kolejnym działaniem miejskiego samorządu mającym poprawić efektywność selektywnego gospodarowania odpadami.
W Częstochowie takich działań – organizacyjnych oraz edukacyjnych –  jest coraz więcej. Zaangażowane w nie są przeróżne podmioty – od działających bezpośrednio na polu ochrony środowiska i gospodarki odpadami (Centrum Usług Komunalnych, Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa UM) po oświatę prowadzącą edukację ekologiczną już od przedszkola. Miasto może w tym liczyć na partnerów zarówno ze strony biznesu, jak i trzeciego sektora.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane