W samorządach

Władze lokalne coraz chętniej uczą się współpracować z mieszkańcami

Kto zgarnie w tym roku nagrodę Super Samorząd? Dowiemy się podczas gali 30 maja.

Przez cały rok uczestnicy akcji „Masz Głos, Masz Wybór” działali na rzecz swojego otoczenia, tworzyli budżety obywatelskie, współpracowali z radnymi. 30 maja podczas uroczystej gali w Zamku Królewskim w Warszawie okaże się, kto otrzyma nagrodę Super Samorząd 2016.

 

Akcja prowadzona jest od 2002 roku. W każdej edycji osoby, grupy i organizacje z całej Polski starają się ulepszać otoczenie, w którym żyją. W tym roku w akcji udział wzięło ponad 350 grup. Pracowały nad wprowadzeniem budżetów obywatelskich, przekonywały władze gmin do przyjęcia uchwał o inicjatywie lokalnej, usprawniały kontakt radnych z mieszkańcami, ulepszały instytucje oraz dbały o przestrzeń publiczną.

 

Wsparciem dla uczestników akcji byli specjaliści ze współpracujących organizacji: Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, Pracowni Zrównoważonego Rozwoju oraz Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.

 

Wielu uczestnikom udało się wprowadzić w swoich gminach pozytywne zmiany. Z tego grona, jak co roku, jury nagrody wybierze samorządy, w których założone cele udało się osiągnąć przy najbliższej, modelowej współpracy mieszkańców i władz samorządowych. Otrzymają nagrodę Super Samorząd, której nazwa przypomina , że samorząd to nie tylko władze lokalne, lecz wspólnota wszystkich mieszkańców.

 

Jakie inicjatywy zostały zgłoszone do konkursu? Oto kilka przykładów.

 

Pruszków: pierwszy budżet partycypacyjny

Mieszkańcy Pruszkowa – członkowie „Stowarzyszenia 5 plus”, przekonali władze miasta do wprowadzenia budżetu obywatelskiego w sposób maksymalnie partycypacyjny. Zyskali przychylność radnych i zastępcy prezydenta miasta. Regulamin budżetu przygotowany został przez specjalną komisję, w której spotkaniach uczestniczyli nie tylko przedstawiciele stowarzyszenia, ale wszyscy chętni. Łącznie nad regulaminem pracowało prawie 40 osób, w dużej mierze niezaangażowanych wcześniej aktywnie w życie miasta.

 

Równolegle trwała promocja – podczas lokalnych imprez ustawiano punkty informacyjne i dystrybuowano publikacje akcji „Masz Głos, Masz Wybór”. Budżetowi obywatelskiemu poświęcono cały numer informatora miejskiego docierającego do wszystkich mieszkańców, opracowano grafiki, dystrybuowano ulotki i plakaty, ruszyła strona internetowa.

 

Dzięki wysiłkom stowarzyszenia oraz otwartości władz budżet obywatelski został wprowadzony, a na przyszłość planowane jest specjalne szkolenie z pisania projektów.

 

Biedrusko: zajęcia łączące generacje

Zdaniem członków stowarzyszenia Zamek najlepszym sposobem ulepszenia oferty kulturalnej osiedla jest... CZOŁG, czyli Czynne Zajęcia Obywatelskie Łączące Generacje. Tak właśnie nazwali cykl spotkań, podczas których zbadali potrzeby mieszkańców i zaangażowali ich do działania.

 

Ponieważ ludzie wskazali na brak miejsca aktywnego spędzania czasu, stowarzyszenie zaaranżowało współpracę społeczności i władz przy tworzeniu klubu osiedlowego. Mieszkańcy wzięli udział w diagnozie lokalnej oraz w przygotowaniu Dni Biedruska, przeznaczyli także na klub 15 tys. zł w ramach uchwalanych przez mieszkańców Zadań Lokalnych.

 

Bliską współpracę z władzami członkowie stowarzyszenia nawiązali wchodząc do zarządu osiedla, dzięki czemu uczestniczyli w bieżących pracach rady gminy, wójta i urzędu. Dzięki współpracy udało się pozyskać fundusze na różne lokalne działania.

 

Owocem współpracy władz oraz mieszkańców i mieszkanek Biedruska jest Centrum Inicjatyw Aktywnych Obywateli, prężnie działające w domu osiedlowym.

 

Lubartów: dialog z mieszkańcami

Mieszańcy Lubartowa postawili sobie za cel doprowadzenie do dialogu między władzą i obywatelami, aby mieszkańcy poczuli, że są współgospodarzami miasta. Grupa informuje o działaniach radnych (ich obecności na sesjach, interpelacjach, głosowaniu nad poszczególnymi uchwałami) na stronie internetowej oraz na Facebooku. Dystrybuuje także materiały promocyjne, czemu przychylne są lokalne władze – informatory dla mieszkańców wyłożone są między innymi w siedzibie urzędu miasta.

 

Dzięki wparciu radnych grupa osiągnęła sukcesy, między innymi wywalczyła udostępnienie na stronie urzędu zapisów wideo z sesji rady, dzięki czemu mieszkańcy mogą sprawdzać, jak głosowali poszczególni radni.

 

Olsztynek: budżet obywatelski dla wszystkich

Czy żeby głosować w budżecie obywatelskim trzeba mieć 18 lat? Okazuje się, że nie. Członkowie Młodzieżowej Rady Miejskiej Olsztynka wywalczyli wprowadzenie takiego budżetu bez dolnej granicy wieku. Rada, która już raz zdobyła nagrodę Super Samorząd (w 2012 roku, za ulepszanie kontaktu radnych z mieszkańcami) przekonała władze do powołania zespołu ds. budżetu obywatelskiego, w skład którego poza władzami weszli przedstawiciele strony społecznej – organizacji pozarządowych, mieszkańców, Młodzieżowej Rady Miejskiej i Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wyniki ich prac oraz założenia Olsztyneckiego BO zostały omówione podczas otwartych spotkań.

 

Zabiegając o to, by głosowanie młodzieży stało się faktem, a nie tylko zapisem w regulaminie, rada promowała ideę budżetu obywatelskiego w szkołach i podczas organizowanych przez siebie wydarzeń. Działania rady odniosły sukces w dużej mierze dzięki otwartości władz na dyskusję i na wprowadzanie zmian w regulaminie budżetu nawet na etapie, na którym projekt uchwały i harmonogram prac były już ustalone.

 

Pełna lista nominowanych do nagrody Super Samorząd wraz z opisami inicjatyw znajduje się <link file:7681>TUTAJ.

TAGI: dobre praktyki, dostęp do informacji publicznej, budżet jst, finanse samorządowe, gospodarka, inwestycje, burmistrz, polityka miejska, prezydent miasta, rada gminy, wójt, uchwała,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane