Kultura W samorządach

Warszawskie osiedle czeka rewitalizacja

Zbliża się rewitalizacja osiedla Jazdów. Przez rok odbyło się wiele spotkań i dyskusji o przyszłości tego unikatowego miejsca. Jeszcze w tym roku wydana zostanie specjalna publikacja na temat Jazdowa.

Osiedle Jazdów to kolonia drewnianych domków, wybudowanych jako tymczasowe mieszkania dla pracowników Biura Odnowy Stolicy. Powstały po II wojnie światowej w ramach fińskich reparacji wojennych na rzecz Związku Radzieckiego. Część z nich jest zamieszkała do dziś. W 27 domkach i przyległych ogrodach żyją i działają obok siebie mieszkańcy, organizacje pozarządowe, miejscy ogrodnicy i pszczelarze, akademicy i studenci, artyści oraz pracownicy firm, spółdzielni, ambasad i instytucji publicznych.

Mieszkańcy i najemcy z osiedla Jazdów, wraz z miejksimi urzędnikami uzgodnili, że rewitalizacja osiedla poprzedzona będzie różnego rodzaju działaniami przygotowawczymi. Ich celem jest z jednej strony zachowanie niepowtarzalnego charakteru tego miejsca, z drugiej zaś stworzenie przestrzeni testowej dla nowych rozwiązań, które miasto mogłoby później wprowadzać na szerszą skalę. Wspólnie uzgodniono, że przed przetargiem na remont domków należy przygotować szczegółowy poradnik dobrych praktyk. Zapadła także decyzja, że częścią programu rewitalizacji Jazdowa będzie jego transformacja energetyczna, polegająca na zlikwidowaniu funkcjonujących tu kopciuchów i zastąpienie ich źródłami ciepła opartymi na OZE oraz na zasilaniu Jazdowa w energię elektryczną produkowaną z OZE.

Przygotowanie do remontu domków - poradnik
W Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków, w ramach otwartych konkursów dla organizacji pozarządowych, przygotowywany jest poradnik dobrych praktyk dla Osiedla Jazdów realizowany przez Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Opracowanie “Przewodnika dla Osiedla Domków Fińskich na Jazdowie” ma na celu ochronę unikatowego dziedzictwa historycznego i architektonicznego Warszawy oraz popularyzację wiedzy na jego temat. Publikacja jest szeroko konsultowana z pracownikami BSKZ, dzielnicą Śródmieście oraz ZGN. W ramach prac nad opracowaniem autorzy wykonali wizytację w wybranych osiedlach domków w Finlandii, dokonali analizy technologicznej i materiałowej. Dotychczas opracowano już kilka rozdziałów. Poradnik posłuży jako wskazówka dla ZGN-u na etapie realizacji prac remontowych (przetargi w przygotowaniu). Planowany termin promocji publikacji to grudzień 2019 r.

Zapadła także decyzja, że częścią programu rewitalizacji Jazdowa będzie jego transformacja energetyczna, polegająca na zlikwidowaniu funkcjonujących tu kopciuchów i zastąpienie ich źródłami ciepła opartymi na OZE oraz na zasilaniu Jazdowa w energię elektryczną produkowaną z OZE.

Prace przygotowawcze nie przerwały życia kulturalno-społecznego na osiedlu, za które odpowiadają Rotacyjny Dom Kultury oraz organizacje pozarządowe. Przed wakacjami Urząd Dzielnicy Śródmieście postanowił o wynajęciu domków będących pustostanami na okres wakacyjny, po to, żeby działania te były jeszcze bardziej urozmaicone. W wakacje na osiedlu realizowany był zwycięski projekt z budżetu partycypacyjnego na rok 2019 Otwarty Uniwersytet Jazdów. Były to działania z zakresu edukacji kulturalnej i sztuki. Projekt zakładał stworzenie oferty edukacyjno-kulturalnej dla mieszkańców Śródmieścia w oparciu o zasady Banku Pomysłów – w formie szerokiego naboru oraz społecznego decydowania o ofercie. Wybrano i zrealizowano 29 ze 177 zgłoszonych oddolnych projektów.

Tekst i zdjęcia: UM Warszawa

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane