Kultura

Warszawska wuzetka wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych

Słodki symbol Warszawy to ciastko kojarzone z Trasą W-Z i „zestawem obowiązkowym” w PRL-owskiej gastronomii.

Pojawienie się wuzetki na cukierniczej mapie stolicy większość badaczy wiąże z konkursem na ciastko, ogłoszonym pod koniec lat 40. XX wieku przez Cech Rzemiosł Spożywczych. Na początku lat 50. wyłączność na produkcję wuzetek miały Warszawskie Zakłady Ciastkarskie (WZC). Biszkoptowy wypiek, przekładany kremem, serwowano wówczas jedynie w kawiarniach i cukierniach firmowych pod szyldem „Camargo”. W latach 70. XX wieku wielu byłych pracowników WZC założyło swoje zakłady i zaczęło robić własne wersje ciastka. W ten sposób przyczynili się do jego popularyzacji nie tylko w Warszawie, ale również w całej Polsce.

Z inicjatywy osób związanych z warszawską gastronomią i burmistrza dzielnicy Śródmieście, przygotowany został wniosek o wpis wuzetki na Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i i Rozwoju Wsi. Zawiera ona produkty, których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji.

Oryginalna receptura opiera się na dwóch czekoladowych biszkoptach przedzielonych warstwami marmolady i bitej śmietany. Na wierzchu udekorowana jest polewą czekoladową i kleksem z bitej śmietany. Doceniana jest jednak nie tylko przez turystów, ale także mieszkańców i osoby związane z warszawską gastronomią.

Stała się popularna i ikoniczna również jako bohaterka kultowego filmu „Miś” (reż. Stanisław Bareja – 1980 r.) w którym Ryszard Ochódzki podczas wizyty w kawiarni z Aleksandrą Kozeł słyszy, że „kawa i wuzetka są obowiązkowe dla każdego”.

Wuzetka będzie również obowiązkowym punktem programu podczas śródmiejskiego widowiska plenerowego przy ul. Chmielnej na placu Pięciu Rogów, które zabierze mieszkańców do epoki lat 90. W sobotę 29 lipca zaśpiewają tam artyści znani z tamtych lat, m.in. NORBI, K.A.S.A, Renata Dąbkowska. Wystąpi też grupa kabaretowa, a o godz. 16.30 na mieszkańców będzie czekać 1000 wuzetek, przygotowanych według oryginalnej receptury.

oprac. na podst. inf. UM st. W-wy

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane