W samorządach

Tor łyżwiarski na Stegnach będzie miał dach

Jest zgoda na budowę zadaszenia Toru Łyżwiarskiego Stegny. Projekt zakłada, że powstanie również budynek, który będzie spełniał funkcje sportowe, administracyjne, usługowe i techniczne.

Tor na Stegnach działa od 34 lat, ale coraz bardziej narażony jest na kaprysy pogody. Coraz trudniej też o zimy, które trwają od listopada do marca. Padający w zimie deszcz czy dodatnie temperatury sprawiają, że na Stegnach nie da się zaplanować poważnych zawodów, a nawet treningów. Rozwiązaniem problemu ma być zadaszenie obiektu, którego budowa planowana jest już od kilku lat. Dziś już wiadomo, że realizacja inwestycji ruszy na początku przyszłego roku.

– Cieszę się, że niespełna dwa miesiące po przedstawieniu projektu modernizacji toru, możemy poinformować, iż mamy pozwolenie na budowę – mówi Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent m.st. Warszawy.

 

Funkcje sportowe obiektu

Po planowanej modernizacji na Stegnach będzie możliwa organizację zawodów o randze międzynarodowej w takich dyscyplinach jak: łyżwiarstwo szybkie, short-track, łyżwiarstwo figurowe, hokej na lodzie i curling.

Zmodernizowany obiekt będzie posiadał dodatkowe pomieszczenia m.in. salę gimnastyczną, salę do squash, tenisa stołowego, ćwiczeń fitness, siłownię, saunę, jacuzzi, pomieszczenia odnowy biologicznej.

Wokół toru łyżwiarskiego zbudowana zostanie bieżnia, a powierzchnia lodowisk i toru po wyłożeniu specjalną podłogą będzie stanowić arenę do rozgrywania (poza sezonem) innych dyscyplin sportowych np. koszykówki, siatkówki, piłki ręcznej, itp., z widownią na ponad 6000 osób. Takie rozwiązanie pozwoli na organizowanie rozgrywek w dodatkowych konkurencjach sportowych. W budynku zlokalizowane będą również pomieszczenia biurowe, boksy dla komentatorów, pomieszczenia antydopingu i pierwszej pomocy medycznej oraz pomieszczenia związane z organizacją zawodów międzynarodowych dostosowane do wytycznych poszczególnych federacji sportowych.

 

Pierwszy w Polsce tor łyżwiarski

Budynek będzie usytuowany dłuższą osią w kierunkach północ – południe. Budynek wraz z torem łyżwiarskim będzie przykryty dachem jednospadowym, opadającym w kierunku wschodnim. Z tej strony zlokalizowane jest też główne wejście do budynku. Pozostałe wejścia znajdują się od strony zachodniej (5 wejść na trybuny) oraz od strony północno – wschodniej, gdzie znajduje się wejście dla użytkowników toru – amatorów oraz wejście do części restauracyjnej i rekreacyjnej.

Konstrukcję nośną zadaszenia toru stanowią trójkątne dźwigary kratowe drewniane, z drewna klejonego, w rozstawie co 6,90 m, o rozpiętości 105 m oraz wysokości 9,5 m. Po obydwu stronach dźwigara znajdują się przewieszenia wspornikowe o wysięgu odpowiednio 13 m i 16, 5 m. Wysokość budynku to 24,92 m.

 

Widownia została zaprojektowana dla maksymalnie 6259 widzów w tym: 80 miejsc dla widzów niepełnosprawnych oraz 80 miejsc dla opiekunów, 2658 miejsc na trybunach stałych górnych, 258 miejsc VIP, 3193 miejsc na trybunach teleskopowych dolnych (podczas imprez widowiskowych), 1970 – podczas zawodów łyżwiarstwa szybkiego.

 

Modernizacja toru łyżwiarskiego Stegny spowoduje powstanie pierwszego w Polsce krytego toru łyżwiarskiego. Całoroczny obiekt pozwoli na zapewnienie odpowiednich warunków szkolenia i treningu sportowców oraz przygotowanie kadry narodowej.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane