W samorządach

Programiści pomogą w walce ze smogiem

Był Hackathon, teraz czas na Smogathon. W 24-godzinnym maratonie krakowscy programiści i specjaliści od nowych technologii będą tworzyć aplikacje, które pomogą miastu i mieszkańcom w walce ze smogiem. O tym, jak młodzi i kreatywni chcą zadbać o jakość powietrza w Krakowie, dyskutowano podczas posiedzenia Komisji Innowacji i Wykorzystania Funduszy Unijnych.

Kraków od wielu lat jest miejscem na mapie Polski dla młodych i kreatywnych zespołów tworzących swoje innowacyjne biznesy, czyli start-upy. Niejednokrotnie miasto wspierało te przedsięwzięcia, dziś to oni chcą pomóc miastu. Od 12 do 13 grudnia, w siedzibie firmy Hub:raum na Zabłociu, organizowany będzie Smogathon. Obejmie on trzy etapy, w których trakcie programiści, designerzy, specjaliści z wielu branż m.in. chemii, fizyki, socjologii, medycyny czy inżynierii, będą tworzyć aplikacje i programy mogące wspomóc miasto w walce o czyste powietrze. – Na całość będziemy mieli 24 godziny — krótko, więc skupimy się na tworzeniu praktycznych rozwiązań – mówią organizatorzy.

 

– O tym jak ważna jest świadomość społeczna i informacja dowiedzieliśmy się w ostatnich tygodniach, kiedy to w Krakowie normy zanieczyszczenia powietrza zostały przekroczone kilkakrotnie. My chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom wielu mieszkańców i aktywnie włączyć się walkę ze smogiem w Krakowie. Naszą akcje nazwaliśmy Smogothon, gdyż podobnie jak niedawno zakończony Hackathon ma to być 24-godzinny maraton dla programistów, którego efektem będą konkretne programy i aplikacje, a tym samym narzędzia do walki ze smogiem – mówił Maciej Ryś, jeden z organizatorów przedsięwzięcia.

 

Wśród bloków, jakimi zajmą się uczestnicy będą rozwiązania dla domów – programy, które będą wspomagać gospodarstwo domowe przed szkodliwym wpływem smogu. Druga część Smogathonu ma być poświęcona zagadnieniom i aplikacjom tworzonym dla Miasta Kraków. – Chcielibyśmy stworzyć system, który mogłoby Miasto wykorzystać do pełnej obserwacji smogu w Krakowie, polegałoby to na większym zaangażowaniu open data – dodał Maciej Ryś. Trzecia z części dotyczyć będzie platformy informacyjnej dla mieszkańców, z której wszyscy mogliby czerpać wiedzę odnośnie tego, jakie związki i w jaki sposób trują nasz organizm, jak radzić sobie ze smogiem w mieście oraz co zrobić, aby w najbliższym otoczeniu zniwelować szkodliwe związki chemiczne.

 

W krakowskim Smogathonie wezmą udział także wybitni specjaliści i naukowcy, którzy wygłoszą krótkie prelekcje. Wśród osób zaproszonych są także radni z Komisji Innowacji i Wykorzystania Funduszy Unijnych. – Ogromnie wspieramy takie działania. Smog od wielu lat stanowi zmartwienie krakowian, dlatego wszelkie formy przeciwdziałania są bardzo ważne, szczególnie jeśli to są promowane przez nas innowacyjne technologie – powiedział Arkady Rzegocki, przewodniczący komisji. Organizatorzy szacują, że w wydarzeniu weźmie udział około 300 osób.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane