W samorządach

Pracownicy kultury zarabiają więcej, ale wciąż za mało

Obraz autorstwa Freepik

Obraz autorstwa Freepik

Narodowe Centrum Kultury w swoim „Roczniku Kultury Polskiej 2023” opublikowało wyniki badań na temat wynagrodzeń pracowników sektora kultury. Ich płace w przeciągu analizowanych czterech lat (2019-2022) wzrosły o 22,9 proc., przy czym wzrost pensji pracowników państwowych instytucji kultury wyniósł prawie 33 proc. a samorządowych nieco ponad 21 proc. Wciąż jednak płace w tym sektorze są niższe niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w całej gospodarce.

Jak wynika z badań opublikowanych w „Roczniku Kultury Polskiej 2023” największy wzrost wynagrodzeń w samorządowych instytucjach kultury odnotowali pracownicy wojewódzkich i gminnych instytucji – po 21,6 proc. Mniej w badanym okresie wyniosły podwyżki płac w instytucjach powiatowych – zaledwie 12,7 proc.

Co ciekawe z badań wynika, że  wynagrodzenia w 2020 roku względem roku 2019 nawet się zmniejszyły w skali kraju o 1,2 proc. Jak czytamy w Roczniku „w samorządowych instytucjach kultury nastąpił spadek wynagrodzeń brutto ogółem o 2,4 proc.: największy w przypadku powiatowych instytucji kultury (o 5,9 proc.), a najmniejszy – gminnych (o 1,8 proc.)”. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że trend ten nie dotyczył instytucji państwowych, gdzie w tym samym czasie odnotowano wzrost płac o 5,5 proc.

Później było jednak już tylko lepiej. W 2021 r. wynagrodzenia wzrosły ogółem w sektorze instytucji kultury o 7,9 proc. – w przypadku państwowych instytucji kultury płace wzrosły o 9,1 proc., a powiatowych o 4,3 proc. Jeszcze wyższy wzrost wynagrodzeń ogółem odnotowano w 2022 r. (o 15,4 proc. w porównaniu z 2021 r.), ale był on równomierny dla wszystkich rodzajów instytucji kultury (w przypadku państwowych instytucji kultury wyniósł 15,4 proc, gminnych – 15,0 proc., powiatowych – 14,8 proc., a wojewódzkich – 16,4 proc.).

Wzrost wynagrodzeń pracowników instytucji kultury wciąż nie jest jednak wystarczający. Jak podają autorzy badań opublikowanych w Roczniku „W 2019 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w instytucjach kultury wyniosło 4 396,07 zł i było niższe o 10,6proc. niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w całej gospodarce. W kolejnych latach różnica pomiędzy przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem brutto w instytucjach kultury a przeciętnym miesięczny wynagrodzeniem brutto w ramach gospodarki się zwiększała – w 2020 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w instytucjach kultury było niższe o 11,3 proc., w 2021 r. o 14,4 proc., a w 2022 r. o 14,2 proc.”.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane