W samorządach Gospodarka Prawo

Pakt dla Wsi - dotarliśmy do aktualnego projektu!

O pakcie dla obszarów wiejskich słychać od dłuższego czasu. To zresztą jeden z celów sformułowanych w Programie Działań Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na lata 2015–2019. Choć szczegóły nie są jeszcze znane i resort niechętnie o nich mówi, „Wspólnota” dotarła do projektu paktu z 20 kwietnia 2016 roku. Zachęcamy do jego pobrania a obszerny artykuł na ten temat z komentarzami już w najbliższym (10) numerze "Wspólnoty".

Sam pomysł paktu spotyka się z pozytywnymi komentarzami. Przedstawiciele Związku Gmin Wiejskich RP Edward Trojanowski i Paweł Tomczak twierdzą, że pakt jest szansą dla wsi. Nie ma co się dziwić, bo jest on tworzony wspólnie z nimi – to dobra wiadomość dla wsi. Oprócz przedstawicieli ministerstwa oraz Związku Gmin Wiejskich RP nad paktem pracuje zespół pod przewodnictwem Ryszarda Zarudzkiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa.

 

Prace rozpoczęły się od analizy obszarów, które wymagają najpilniejszych działań naprawczych. W tym celu zespół zwrócił się do ekspertów, urzędów centralnych, samorządów wojewódzkich i rolniczych oraz innych instytucji o wskazanie najważniejszy problemów. Otrzymano 457 odpowiedzi. Najwięcej dotyczyło gospodarowania zasobami wodnymi, ochrony gleb i rozwoju przedsiębiorczości.

 

Zdecydowano już, że pakt będzie grupował dwa zestawy działań – do realizacji w perspektywie krótko- oraz długookresowej. Pakt krótkookresowy ma zawierać rozwiązania dla istniejących już instrumentów, aby w większym stopniu ukierunkowane były na obszary wiejskie, zgodnie ze zdiagnozowanymi potrzebami. Długookresowy będzie przedstawiał propozycje głębokich zmian legislacyjnych, instytucjonalnych i programowych (koncepcja długofalowego rozwoju systemu zarządzania na obszarach wiejskich, określenie docelowej i pożądanej struktury instytucjonalnej oraz organizacyjnej, stworzenie podwalin pod wieloletni system finansowania obszarów wiejskich, zarówno ze źródeł krajowych, jak i zagranicznych).

 

Podczas lektury dokumentu, który udało nam się zdobyć, można poznać ogólne założenia paktu w wymiarze krótkookresowym. Przedstawiamy jedną z propozycji. Już w najbliższym (10) numerze "Wspólnoty" artykuł o pakcie wraz z komentarzem Pawła Tomczaka ze Związku Gmin Wiejskich RP.

 

Nowy model współpracy gmin z NGO

 

Chodzi tu o wypracowanie nowego modelu współpracy, pozwalającego m.in. na zlecanie organizacjom pozarządowym realizacji zaplanowanych zadań publicznych. Jest to możliwe w dwóch formach – poprzez powierzenie wykonywania zadań publicznych, wraz z udzieleniem dotacji na finansowanie ich realizacji, lub poprzez wspieranie wykonywania zadań publicznych, wraz z udzielaniem dotacji na dofinansowanie ich realizacji. W szczególności może to dotyczyć wsparcia gmin przez NGO w zakresie zadań dotyczących m.in. usług publicznych wysokiej jakości na obszarach wiejskich oraz przeciwdziałania bezrobociu i wykluczeniu społecznemu.

 

Ponadto projekt przewiduje wsparcie niefinansowe dla organizacji pozarządowych, które skoncentruje się na udostępnianiu na preferencyjnych warunkach zasobów lokalowych i nielokalowych (rzeczowych). Inne elementy niefinansowe dotyczą tworzenia wspólnych zespołów lub komisji tematycznych i udostępniania różnych narzędzi promocji.

 

Jednocześnie możliwe będzie utworzenie w gminie funduszu grantowego ze środków darczyńców, z którego udzielane będą małe dotacje dla organizacji pozarządowych. Organizacje trzeciego sektora będą mogły składać propozycje do funduszu sołeckiego na zasadach ogólnych.

 

*To tylko fragment artykułu, który pojawi się już w najbliższym (10) numerze "Wspólnoty".

 

Projekt Paktu dla obszarów wiejskich, nad którym aktualnie pracuje zespół w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, do którego udało nam się dotrzeć można pobrać <link file:106853_blank download file>TUTAJ

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane