Rada miasta podjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy ulicy. Miała ona nosić nazwę osoby, która prowadziła aktywność polityczną jako członek PZPR, w tym m.in. jako minister w rządzie Mieczysława Rakowskiego.
Zgodnie z treścią art. 1 ust. 1-2 ustawy z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (DzU z 2018 r. poz. 1103, dalej: ustawa) nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989.
Organ nadzoru wystąpił do Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu o wydanie opinii dotyczącej zgodności nazwy nadanej uchwałą z art. 1 ustawy. Z opinii IPN wynikało, że nazwa ulicy była niezgodna z art. 1 ustawy, ponieważ upamiętniona w nazwie osoba symbolizowała komunizm w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy. Z przedstawionej opinii IPN jednoznacznie wynikało, że osoba ta, poprzez przynależność do PZPR oraz działalność w strukturach lokalnych tej partii na szczeblu zakładowym, w tym w egzekutywie POP PZPR, a także poprzez pełnienie funkcji ministra w rządzie Mieczysława Rakowskiego, afirmowała panujący w PRL komunistyczny ustrój.
Mając powyższe na uwadze, organ nadzoru stwierdził nieważność uchwały w całości.
Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podlaskiego z 31 lipca 2024 r., nr NK-II.4131.143.2024.AJ