Dla radnych

Nazwa ulicy nie dla każdego

fot. Pixabay

Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej zakazuje upamiętniania osób symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny. Bez znaczenia pozostaje fakt, że działalność takich osób mogła przyczynić się do powstania lokalnych zakładów.

Rada miasta podjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy ulicy. Miała ona nosić nazwę osoby, która prowadziła aktywność polityczną jako członek PZPR, w tym m.in. jako minister w rządzie Mieczysława Rakowskiego.

Zgodnie z treścią art. 1 ust. 1-2 ustawy z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (DzU z 2018 r. poz. 1103, dalej: ustawa) nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Za propagujące komunizm uważa się także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944–1989.

Organ nadzoru wystąpił do Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu o wydanie opinii dotyczącej zgodności nazwy nadanej uchwałą z art. 1 ustawy. Z opinii IPN wynikało, że nazwa ulicy była niezgodna z art. 1 ustawy, ponieważ upamiętniona w nazwie osoba symbolizowała komunizm w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy. Z przedstawionej opinii IPN jednoznacznie wynikało, że osoba ta, poprzez przynależność do PZPR oraz działalność w strukturach lokalnych tej partii na szczeblu zakładowym, w tym w egzekutywie POP PZPR, a także poprzez pełnienie funkcji ministra w rządzie Mieczysława Rakowskiego, afirmowała panujący w PRL komunistyczny ustrój.

Mając powyższe na uwadze, organ nadzoru stwierdził nieważność uchwały w całości.

 

Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podlaskiego z 31 lipca 2024 r., nr NK-II.4131.143.2024.AJ

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane