W samorządach

Kontrole w samorządach - co nas czeka?

Najwyższa Izba Kontroli przestawiła plan pracy na 2024 rok. Sprawdziliśmy, które z planowanych kontroli będą dotyczyć samorządów.

94 – tyle planowych kontroli przewiduje plan pracy Najwyższej Izby Kontroli na 2024 rok. Już w styczniu ruszy kontrola, która ma odpowiedzieć na pytanie: czy samorządy gmin podejmują skuteczne działania na rzecz ograniczenia ruchu samochodowego w miastach?
Także w styczniu rozpocznie się kontrola skuteczności ograniczenia strat wody w systemach wodociągowych w województwie zachodniopomorskim.
W styczniu i lutym Izba zbada realizację inwestycji drogowych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Pytanie, na które trzeba tu odpowiedzieć, brzmi: czy inwestycje w zakresie realizacji projektów infrastruktury drogowej realizowane były w sposób rzetelny, gospodarny i legalny?
W tym samym czasie ruszy kontrola projektów dotyczących rozwoju infrastruktury ochrony zdrowia, dofinansowywanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, realizowanych w latach 2014–2023.
Od stycznia do marca potrwa zaś kontrola realizacji wybranych inwestycji finansowanych ze środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w województwie kujawsko-pomorskim.
W lutym i marcu NIK zamierza zbadać poziom zapewnienia bezpieczeństwa informacji oraz ciągłości działania systemów informatycznych w jednostkach samorządu terytorialnego. Pytanie definiujące cel główny tej kontroli brzmi: czy prawidłowo, rzetelnie i skutecznie realizowano zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa informacji oraz ciągłości działania systemów informatycznych w jednostkach samorządu terytorialnego?
W marcu i kwietniu Izba zbada natomiast poziom realizacji programów wsparcia ustanowionych przez samorząd województwa mazowieckiego.
Od kwietnia NIK będzie zaś przyglądać się procedurom zbywania i udostępniania nieruchomości gruntowych przez gminy miejskie.

To jednak nie wszystko. Znaczna część pozostałych planowanych kontroli może bowiem dotyczyć jednostek różnego typu, w tym JST. Przykłady: Ochrona wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych, Realizacja uchwał antysmogowych, wreszcie Przestrzeganie przepisów o zasadach wynagradzania członków zarządu i rad nadzorczych spółek komunalnych.
Ponadto w każdym roku, oprócz kontroli planowych, NIK przeprowadza także kontrole doraźne, które są instrumentem umożliwiającym szybkie zbadanie zidentyfikowanych przez NIK problemów. W 2024 r. kontynuowana będzie realizacja przyjętej w 2020 r. Strategii NIK na lata 2021–2024. Zakłada ona uelastycznienie procesu kontrolnego, zwiększenie liczby kontroli doraźnych, których tematy koncentrują się na aktualnych zagadnieniach o szczególnym znaczeniu dla obywateli i funkcjonowania państwa.


Fot. Freepik

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane