W samorządach

Każdy klient jest wyjątkowy

Rozmowa z Magdaleną Bezulską, prezes zarządu Veolii term.

- Strategia Veolii przewiduje dekarbonizację ciepłowni. Jak to skutecznie zrobić w tak wielu lokalizacjach?

- Rzeczywiście to spore wyzwanie. W Grupie Veolia term produkujemy i dostarczamy energię oraz ciepłą wodę do klientów w prawie 60 miastach na terenie całego kraju. Dla nas strategia to nie tylko ambitne zapisy w dokumencie, ale przede wszystkim konkretne działania. Ostatnie lata były u nas czasem intensywnej realizacji działań dekarbonizacyjnych. W naszych ciepłowniach konsekwentnie zmieniamy miks energetyczny odchodząc stopniowo od węgla.

 

- Co proponujecie zamiast węgla?

- W każdej z naszych ciepłowni budujemy nowoczesny miks paliwowy, który odpowiada lokalnym możliwościom i jest optymalny ekonomicznie i ekologicznie. Stawiamy dziś głównie na gaz, biomasę, OZE, budujemy także nowoczesne zakłady odzysku energii. Przed nami jeszcze śmielsze projekty.

 

- Konkretnie zatem, gdzie już zmieniliście miks wytwórczy?

- W 2022 i 2023 roku zakończyliśmy inwestycje w: Szczytnie, Chrzanowie, Leżajsku, Bolechowie, Kraśniku, Międzyrzecu, Świeciu, Przasnyszu, Tarnowskich Górach, Porębie i Lidzbarku Warmińskim. To nie wszystko, działamy dalej, nie zwalniamy. Trwa realizacja projektów w naszych ciepłowniach we Wrześni i Krotoszynie. Realizujemy ponadto przygotowania i budowę zakładów odzysku energii w: Zamościu, Chrzanowie i Kraśniku.

 

- Na jakiej podstawie podejmujecie decyzję o wyborze paliwa w konkretnej lokalizacji?

 

- W każdym mieście naszym naturalnym partnerem są władze samorządowe. Jesteśmy dla nich pierwszym wyborem biznesowym, który stara się odpowiadać na szerokie potrzeby związane z lokalnym bezpieczeństwem energetycznym.Wiele naszych inwestycji ma charakter innowacyjny. Zawsze priorytetem są dla nas efektywność ekonomiczna i ochrona środowiska. Warto dodać, że nie ograniczamy się tylko do produkcji i dostaw energii i ciepłej wody.

 

- Jednym z ciekawszych projektów prowadzonym obecnie w zakładach Veolii term jest Ciepłownia Przyszłości w Lidzbarku Warmińskim. Czy możliwe jest ciepłownictwo oparte na odnawialnych źródłach energii?

 

- Prace przy projekcie rozpoczęły się w maju 2022 roku i zakończą się pod koniec 2023 roku. W efekcie 90 proc. energii w systemie ciepłowniczym na lidzbarskim osiedlu Astronomów będzie pochodzić z OZE. Całkowita powierzchnia użytkowa wszystkich lokali mieszkalnych wynosi tam ponad 28 tys. metrów kwadratowych. Zapewnią to wysokosprawne układy pomp ciepła, instalacje fotowoltaiczne oraz system magazynów ciepła wysoko- i niskoparametrowego. Wykonawcą projektu jest Euros Energy, a inwestycja jest realizowana z funduszy europejskich dysponowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jeśli rozwiązanie w Lidzbarku Warmińskim sprawdzi się, potraktujemy je jako referencję dla innych lokalizacji.

 

- Wspomniała Pani, że Veolia term to nie tylko energia i ciepła woda. Co macie jeszcze w ofercie?

 

- Mamy olbrzymie, zdobyte przez lata doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę, co pozwala nam odpowiedzieć szerzej na potrzeby naszych klientów. Oferujemy rozwiązania w wielu obszarach. Veolia proponuje dodatkowe usługi, takie jak eksploatacja węzłów ciepłowniczych, przeglądy, serwis, remonty oraz wiele innych niezbędnych, aby urządzenia ciepłownicze naszych klientów pracowały efektywnie. W naszych lokalizacjach proponujemy rozwiązania łączące różne możliwości produkcji energii.

 

- Proszę podać przykłady.

 

- W Busku u naszego klienta zbudowaliśmy dachową kotłownię gazową. Klienci nie oglądają już komina, zielona powierzchnia terenu nie została zmniejszona na potrzeby kotłowni kontenerowej, a rozwiązanie jest optymalne.

Z kolei z samorządem w Gniewie podpisaliśmy umowę i z sukcesem wykonaliśmy w formule zaprojektuj i wybuduj kotłownię dla Zespołu Szkół w Opaleniu. Koncepcja przewidywała dekarbonizację istniejącej kotłowni węglowo-peletowej na system oparty o OZE. Nowe rozwiązanie, składające się z paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła i kotłów elektrodowych, jest zeroemisyjne, w pełni zautomatyzowane i bezobsługowe. To projekt, w którym nie tylko produkowane jest zielone ciepło, ale również projekt efektywnościowy, gdzie gwarantujemy stałą optymalizację i oszczędności. Należy je traktować jako nowoczesną referencję dla obiektów nie mających dostępu do sieci ciepłowniczej.

 

- Klientom proponujecie nie tylko rozwiązania energetyczne, ale również finansowe. Na czym to polega?

 

- Często szukamy na rynku dofinansowań i w imieniu partnera występujemy o dedykowane środki. Na przykład z sukcesem pozyskujemy dla naszych klientów granty OZE z BGK. Z naszym partnerem w Jaśle podpisaliśmy umowę w modelu ESCO na realizację układu odzysku ciepła ze sprężarek, co pozwala zagospodarować ciepło odpadowe. To rozwiązanie wpisuje się w ideę gospodarki obiegu zamkniętego. Odzyskane ciepło jest wykorzystywane do całkowitego pokrycia potrzeb przygotowania ciepłej wody użytkowej i częściowego ogrzewania hali w zakładzie. W ramach projektu pozyskaliśmy także dla klienta dofinansowanie w postaci białych certyfikatów.

 

- Veolia term to nie tylko energia...

 

- Aktywni jesteśmy również w obszarze gospodarki wodnej. Nasze nowoczesne rozwiązania wdrożyliśmy już u klientów przemysłowych i u partnerów samorządowych. Przykładem może być instalacja w Paroc Trzemesznie.. Wciąż szukamy obszarów do rozwoju i poszerzenia współpracy w oparciu o kompetencje, które posiadamy.

Największą satysfakcję mam z tego, że rozwijając szeroką gamę projektów komercyjnych, dbamy przy tym o relacje z otoczeniem i sprawy pracownicze. Każda lokalizacja – miejscowi klienci i samorząd – jest dla nas wyjątkowa. Udaje się to robić z sukcesem - kolejne badania satysfakcji naszych klientów, które przeprowadza Grupa Veolia w Polsce, pokazują bardzo dobre wyniki spółek z grupy Veolia term.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane