W samorządach

Gdańsk: start głosowania w budżecie obywatelskim

Dokładnie minutę po północy ruszyło głosowanie w drugiej edycji budżetu obywatelskiego w Gdańsku. Wybierać można spośród 152 projektów.

Głosować można przez internet lub w jednym z 17 Stacjonarnych Punktów Konsultacyjnych do12 października do godz. 23.59. Do wyboru są 143 projekty dzielnicowe i 9 projektów ogólnomiejskich.

 

– Zachęcam wszystkich gdańszczan do głosowania. Poprzez swój głos decydujemy  jak wydawane będą pieniądze z miejskiego budżetu – podkreśla Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

 

Do rozdysponowania jest w tej edycji 11 milionów złotych: 9 mln zł na projekty dzielnicowe (nie przekraczające 500 tys. zł) i 2 mln zł na projekty ogólnomiejskie. Głosować może każdy, kto w dniu rozpoczęcia konsultacji społecznych (czyli 16 czerwca 2014 r.)  ukończył 16 lat i są zameldowany jest na pobyt stały lub czasowy na terenie Miasta Gdańska.  

 

Jak wygląda głosowanie od strony technicznej? Zagłosować można z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu (zalecane przeglądarki w wersji aktualnej: Internet Explorer, Chrome, Firefox, Opera, Safari; urządzenia mobilne z systemami operacyjnymi: IOS, Android, Windows), a także w wyznaczonych godzinach w stacjonarnych Punktach Konsultacyjnych. W obu przypadkach do systemu muszą być wprowadzone podstawowe dane: imię i nazwisko (w przypadku dwuczłonowych nazwisk wpisywane z myślnikiem), numer PESEL. W Punktach Stacjonarnych w głosowaniu pomagać będą dyżurujący pracownicy. Wystarczy przyjść z dowodem osobistym lub legitymacją szkolną w przypadku osób niepełnoletnich (osoby niepełnoletnie proszone są także o sprawdzenie i zapisanie wcześniej numeru PESEL).  
Głosując przez internet w domu trzeba będzie podać dodatkowo adres email (jeden dla jednego głosującego) lub numer telefonu komórkowego, na który zostanie wysłany link weryfikujący dostęp do głosowania. W przypadku, gdy system nie dopuści osoby do głosowania, na ten sam adres otrzyma ona informację, dlaczego tak się stało i co z tym zrobić. Głosujący może oddać maksymalnie 5 głosów (5 po jednym głosie, ale nie 5 na jeden projekt) na projekty z dowolnego okręgu konsultacyjnego oraz 1 głos na projekt ogólnomiejski.

 

Jak przypomina urząd miasta, w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego zagłosowało ponad 51 tysięcy uprawnionych, co dało frekwencję na poziomie 13,6 proc. Wśród głosujących przeważały kobiety. Było 28.850 pań i 22.188 panów. Do realizacji przeszło wtedy 28 spośród 307 projektów.

TAGI: budżet, budżet jst, dobre praktyki, gospodarka,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane