W samorządach

Do 13 zamknięte – miasta chcą ograniczeń w sprzedaży alkoholu

Samorządy chcą prawa do oceny stopnia zagęszczenia punktów sprzedaży alkoholu oraz ich limitowania, szczególnie na terenie osiedli znajdujących się w centrach miast. We współpracy z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przygotowują ustawę, która da im także możliwość ograniczanie liczby godzin sprzedaży alkoholu.

Dopiero podczas sierpniowego posiedzenia zespołu ds. ochrony zdrowia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego rozpatrzono majowe pismo Unii Metropolii Polskie w sprawie zmian w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. 

 

Podczas posiedzenia zespołu przedstawiciel PARPA poinformował, że obecnie trwają rozmowy w stałej współpracy ze Związkiem Miast Polskich i Unią Metropolii Polskich m.in. odnośnie ograniczenia godzin sprzedaży alkoholu. Jak stwierdził przedstawiciel PARPA z punktu widzenia zdrowia publicznego jest to niezbędne. Odpowiedni projekt przygotowuje już kancelaria prezydenta, a kwestie te zostaną poruszone na najbliższym posiedzeniu zarządu ZMP. 

 

W piśmie, które stało się początkiem debaty na ten temat Unia Metropolii postulowała umożliwienie odpowiedniego kształtowanie zasad usytuowania i limitowania punktów sprzedaży poprzez wprowadzenie możliwości dokonywania przez gminy oceny zagęszczenia punktów sprzedaży alkoholu na danym obszarze gminy, oraz wprowadzenie limitowania liczby punktów sprzedaży, szczególnie na terenie osiedli znajdujących się w centrach miast.

 

Poza tym przedstawiciele miast domagają się wprowadzenia:

 

· zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych podczas organizacji przyjęć – obecne przepisy nie zawierają definicji „organizacja przyjęć”, co należy to zmienić; w ustawie powinien znaleźć się również zapis wprost zakazujący wykorzystania zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych podczas organizacji przyjęć do prowadzenia stałej działalności gastronomicznej ze sprzedażą napojów alkoholowych w konkretnym lokalu,

 

· zezwoleń jednorazowych – powinny doczekać się regulacji ustawowych,

 

· opłat za korzystanie z zezwoleń – dziś kwestie te budzą wątpliwości interpretacyjne, należy m.in. zapisać czy opłata podlega egzekucji w administracji czy też nie,

 

· doprecyzowania sposobu ustalania wartości sprzedaży za rok poprzedni,

 

· modyfikacji definicji „najbliższa okolica punktu sprzedaży”,

 

· jednoznacznego potwierdzenia w ustawie możliwości sprzedaży napojów alkoholowych w terminie do dnia ostateczności decyzji stwierdzającej wygaśnięcie zezwolenia,

 

· wprowadzenia ustawowej delegacji dla rad gmin do wprowadzenia ograniczenia godzin sprzedaży napojów alkoholowych.

 

TAGI: polityka miejska, projekt ustawy,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane