W samorządach

Nadjeżdża biblioteka

Bibliobusy nie są nowością jeśli idzie o treść, jednak ich dzisiejsza forma znacznie różni się od tego, co znamy z historii.

Współczesne bibliobusy to już nie jelcze „ogórki”, które dojeżdżały na wieś w latach 70. zeszłego stulecia. Bywa, że obok regałów na tradycyjne książki mieszczą stanowiska do przeglądania multimediów i gry konsolowe.
Od kilku lat bibliobus jeździ w Gostyniu. Na pokładzie ma książki, komiksy, gazety, filmy, gry wideo. Zapewnia m.in. dowóz książek na telefoniczne zamówienie – dla niepełnosprawnych, starszych, chorych. Można w nim prowadzić zajęcia warsztatowe dla dzieci. Dowozi książki do domu seniora, umożliwia organizację zajęć bibliotecznych w szkołach, przedszkolach, świetlicach wiejskich, a także promocję czytelnictwa podczas plenerowych imprez miejskich czy pikników osiedlowych. Może też posłużyć za serce kina plenerowego albo dyskoteki. Co tydzień dociera do każdej z ponad 20 miejscowości i osiedli w gminie.
Już pierwszy rok funkcjonowania gostyńskiej biblioteki mobilnej przyniósł zadowalające wyniki. Bibliobus odnotował blisko 2,7 tys. odwiedzin – 13 proc. wszystkich wizyt w bibliotece w tym czasie. Przy okazji wizyt zapisało się 137 nowych czytelników, co oznaczało 3,5-proc. przyrost – znacznie wyższy niż parametry przyjmowane dla nowych inwestycji bibliotecznych. Koszty eksploatacyjne pojazdu były dwa razy mniejsze niż koszty prowadzenia dwóch wcześniej istniejących filii, a zasięg terytorialny prawie dwunastokrotnie większy (23 punkty na terenie gminy). Gostyński bibliobus wraz z wyposażeniem kosztował ok. 95 tys. zł.


Przemysław Pawlak, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu
Uruchomiliśmy pierwszy w Polsce nowoczesny bibliobus według wzorców niemieckich i skandynawskich. Zainicjowaliśmy powstanie Ogólnopolskiego Forum Bibliotek Mobilnych, dzięki czemu zintegrowaliśmy środowisko dążące do wprowadzenia bibliobusów w swoich bibliotekach. Udało nam się zainteresować tematem instytucje państwowe odpowiedzialne za rozwój czytelnictwa. Nawiązaliśmy też kontakty zagraniczne i rozpoczęliśmy badania nad skutecznością bibliobusów.

Renata Sztabnik, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kobylnicy
Nasza mobilna biblioteka jeździ do 19 miejscowości w gminie. Bibliobus jest częścią większego projektu pod nazwą Kobylnicka Biblioteka Wiedzy, Integracji i Rozwoju, który służy przybliżeniu kultury mieszkańcom mniejszych miejscowości, przełamaniu bariery niedostępności. W środku busa, oprócz książek, audiobooków, filmów i prasy, mieszczą się też multimedia, na przykład konsole do gier, które mają przyciągnąć młodszych czytelników. Mamy też gry planszowe. Wyposażenie bibliobusa, w tym pufy i leżaki, umożliwia organizację wydarzeń plenerowych – pikników czy spotkań autorskich.


Fot. UM Gostyń

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane