Dla radnych

Absolutorium nie dla członka zarządu

fot. Pixabay

Zgromadzenie związku podejmując uchwałę w sprawie absolutorium spełnia funkcje kontrolne wobec zarządu związku jako organu wykonawczego. Decyzja absolutoryjna podejmowana jest zatem w stosunku do zarządu jako organu wykonawczego, a nie w stosunku do członków tego organu z osobna.

Zgromadzenie związku powiatowo-gminnego podjęło uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium członkowi zarządu. Jednak zdaniem organu nadzoru uchwała została podjęta z istotnym naruszeniem art. 12 pkt 6 w związku z art. 32 pkt 4 oraz art. 72 i art. 72a ust. 2 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (DzU z 2024 r. poz. 107; dalej: usp) oraz art. 271 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (DzU z 2023 r. poz. 1270, ze zm.; dalej: ufp).

Z art. 12 pkt 6 usp wynika, że do wyłącznej właściwości rady powiatu należy rozpatrywanie sprawozdania z wykonania budżetu oraz podejmowanie uchwały w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium dla zarządu z tego tytułu. Art. 32 pkt 4 usp stanowi natomiast, że do zadań zarządu powiatu należy w szczególności wykonywanie budżetu powiatu. Przepisy te korespondują z treścią art. 271 ust. 1 ufp, który stanowi, że nie później niż 30 czerwca roku następującego po roku budżetowym organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego podejmuje uchwałę w sprawie absolutorium dla zarządu. W myśl art. 72 i art. 72a ust. 2 usp do gospodarki finansowej związku powiatów stosuje się odpowiednio przepisy o gospodarce finansowej powiatu, a do związku powiatowo-gminnego stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące związku powiatów.

Powołane regulacje przesądzają o zakresie przedmiotowym i podmiotowym instytucji absolutorium. Wynika z nich jednoznacznie, że w przypadku związku powiatowo-gminnego absolutorium jest udzielane przez zgromadzenie związku – z tytułu wykonania budżetu – zarządowi związku. Dokonywana w ramach absolutorium ocena może zatem dotyczyć jedynie wykonania budżetu i odnosić się do podejmowanej w tym zakresie działalności zarządu związku, a nie członka tego zarządu i wykonywanych przez niego obowiązków. Ani powołane przepisy, ani żaden inny przepis ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy o finansach publicznych nie przewiduje wprost procedury udzielania absolutorium członkowi zarządu związku powiatowo-gminnego. Dlatego organ nadzoru stwierdził nieważność uchwały w całości.

 

Uchwała Kolegium RIO we Wrocławiu z 24 lipca 2024 r. nr61/2024

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane