Pozostałe

Zmiany cen nieruchomości mieszkaniowych w latach 2015–2019

Analizujemy zmiany cen nieruchomości i ich wpływ na decyzje podejmowane w strategicznych obszarach funkcjonowania dużych miast oraz powiatów.

Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się cenom nieruchomości. Ranking dotyczy zmian tych cen w stosunku do 2019 roku, ale odnosimy się też do dynamiki zmian w latach 2015–2019. Koncentrujemy się na skali powiatowej, bo w takim układzie dostępne są wiarygodne i porównywalne dane.

Można by zapytać, jaki związek mają ceny nieruchomości z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego, a temu poświęcone są zwykle nasze rankingi. Związek jest wieloaspektowy. Po pierwsze, ceny te to ważne uwarunkowanie lokalnych strategii rozwoju i polityk rozwojowych realizowanych przez samorządy. Po drugie, mogą mieć wpływ na koszt realizacji niektórych inwestycji samorządowych, zwłaszcza takich, gdzie w grę wchodzi wykup nieruchomości. Po trzecie, są ważnym czynnikiem wpływającym na lokalną politykę mieszkaniową.

Ekskluzywne grono powiatów z najwyższymi cenami nieruchomości mieszkaniowych, przekraczającymi w 2019 roku 6 tysięcy złotych za metr kwadratowy tworzy 11 jednostek: 5 miast wojewódzkich (Warszawa, Gdańsk, Kraków, Poznań, Wrocław), 3 inne miasta na prawach powiatu (Sopot, Świnoujście, Gdynia) i 3 powiaty ziemskie (tatrzański oraz kamieński i kołobrzeski).

 

Ranking do pobrania:

 

 


Fot. Pixabay

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane