Pozostałe

RANKING: Kanalizacja na terenach wiejskich

fot. Pixabay

Prezentujemy całkowicie nowy ranking. Dotyczy wyłącznie gmin wiejskich i poświęcony jest dostępności do kanalizacji.

W rankingu porównujemy sytuację w 2003 roku, a więc bezpośrednio przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, co przyniosło gminom bezprecedensowy zastrzyk pomocy inwestycyjnej, i w roku 2020. Na wyniki można patrzeć na dwa sposoby. Po pierwsze, jak wygląda sytuacja współcześnie, gdzie dostęp do kanalizacji jest najlepszy. Po drugie, gdzie udało się osiągnąć największy postęp w ciągu minionych niespełna dwóch dekad. Przy czym trzeba pamiętać, że gmina mająca wysoki wskaźnik dostępu do kanalizacji nie miała szans na uzyskanie szybkiego tempa wzrostu, bo nie było już kogo do sieci podłączać.

Rankingiem objęliśmy 1410 gmin wiejskich. Podzieliliśmy je na trzy grupy. Pierwsza to gminy podmiejskie największych aglomeracji. Pozostałe podzieliliśmy na dwie niemal równoliczne grupy ze względu na gęstość zaludnienia – poniżej i powyżej 50 osób na kilometr kwadratowy.

Absolutnym liderem jest Warta Bolesławiecka (woj. dolnośląskie) ze wskaźnikiem wynoszącym 100 proc. Minimalnie gorsze (99,9 proc. mieszkańców podłączonych do kanalizacji) są Rudna (dolnośląskie), Mucharz (małopolskie), Łodygowice (śląskie) oraz Tarnowo Podgórne (wielkopolskie). W sumie 27 gmin wiejskich odznacza się wskaźnikiem skanalizowania powyżej 95 proc.


Pełna treść rankingu do pobrania:

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane