Prawo

Zapotrzebowanie na kulturę rośnie

W 2013 r., w porównaniu z rokiem poprzednim, zwiększyła się liczba muzeów, kin stałych domów i ośrodków kultury, klubów i świetlic. Mniej jest za to bibliotek publicznych i placówek informacyjno-bibliotecznych, galerii i salonów sztuki oraz teatrów i instytucji muzycznych. Więcej osób zwiedzało w galerie i salony sztuki, muzea, więcej było także widzów i słuchaczy w teatrach i instytucjach muzycznych. Mniej osób skorzystało zaś z kin oraz odwiedziło biblioteki.

Różnice pomiędzy województwami wynikają przede wszystkim z dostępności tych instytucji, wynikająca z miejsca ich lokalizacji. Większa możliwość skorzystania z propozycji kulturalnej była w dużych miastach, w których najczęściej zlokalizowane były teatry i instytucje muzyczne, galerie, salony sztuki czy multipleksy, mniejsza natomiast w małych miejscowościach i na terenach wiejskich, w których najwięcej było ośrodków kultury i świetlic.

Co ważne, wpływ ma także przystosowanie obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych. Coraz więcej instytucji kultury dostosowuje wejścia do budynków, jak również adaptuje je wewnątrz do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ponadto coraz powszechniejsza staje się technika audiodeskrypcji, umożliwiająca odbiór treści wizualnych przez osoby niewidzące i słabowidzące.

W 2013 r. w Polsce działały 822 muzea i oddziały muzealne, 170 teatrów i instytucji muzycznych posiadających własny, stały zespół artystyczny, 3901 domów i ośrodków kultury, klubów i świetlic, 337 galerii i salonów sztuki, 469 kin stałych oraz 9920 bibliotek publicznych i placówek informacyjno-bibliotecznych.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane