W samorządach

Zabytkowy oddział odzyskuje blask

Warszawski Szpital dla Dzieci remontowany jest od kilku lat. Właśnie zakończył się przedostatni etap modernizacji najstarszego budynku szpitala. Znajdzie się w nim oddział chirurgii ortopedycznej.

- Budynek, który jest poddawany kompleksowej modernizacji, został  wybudowany w 1875 roku i jest aktualnie najstarszym budynkiem, w którym funkcjonuje miejski szpital. Jego modernizacja jest więc szczególnie skomplikowana – podkreśliła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

 

- Dzisiejsza uroczystość wieńczy zakończenie I etapu modernizacji najstarszej, centralnej i zachodniej części szpitala. W Oddziale Chirurgii i Ortopedii bedzie  27 łóżek la dzieci młodszych i starszych. Prace związane z modernizacją wschodniego skrzydła budynku A, czyli II etap inwestycji, rozpoczną się niedługo, a zakończą się w sierpniu 2018 roku – dodała prezydent. Inwestycja kosztowała 12 mln zł i sfinansowana została z budżetu miasta.


Remont pod opieką konserwatora
Najstarszy budynek szpitala przy ul. Kopermika znajduje się w rejestrze zabytków. Prace budowlane poprzedzone były szczegółowymi konsultacjami z Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków m.st. Warszawy i uzyskaniem pozytywnej opinii konserwatora. Prace miały nie tylko wzmocnić konstrukcje budynku, zespolić rozwarstwienia, ale także odkryć ich pierwotny kształt bądź kolorystykę. We wnętrzach miejscami usunięto ze ścian i sztukaterii nawet do dwudziestu warstw farb olejnych, usunięto także zdegradowane partie tynków, odsłonięto fragmentami wątek  muru ceglanego. Po oczyszczeniu ukazał się faktyczny stan zachowania murów.

 

W wielu miejscach odkryto spękania i szczeliny, które niejednokrotnie uszkadzały mur ceglany wraz z dekoracjami sztukatorskimi – gzymsami, naczółkami; na ścianie zachodniej hallu głównego na I piętrze spod wtórnych uzupełnień odsłonięto ślady ostrzału z broni maszynowej, które w dużym stopniu uszkodziły formę sztukaterii.
 

Zanim przystąpiono do uzupełniania warstw tynków, przeprowadzono wzmacnianie ścian, aby powstrzymać procesy niszczące, zagrażające trwałości samej ściany, jak również mocowanych na niej dekoracji; przeprowadzono systemowe szycia murów oraz wklejono kilkanaście kotew ze stali kwasoodpornej. Pod posadzką dawnej kaplicy odnaleziono fragmenty dawnych detali sztukatorskich oraz elementy wystroju kaplicy w tym żeliwne, ażurowe wygrodzenia ołtarza oraz żeliwny krzyż z podstawą.

 

We wnętrzach zachowała się dziewiętnastowieczna posadzka ceramiczna ze słynnej manufaktury „Dziewulski i Lange” z Opoczna; dekorację z płytek z parteru poddano gruntownym zabiegom konserwatorskim i ponownie zamontowano. Drzwi zewnętrzne boczne zostały poddane gruntownym zabiegom renowacyjnym, z zachowaniem oraz naprawą i częściową rekonstrukcją zabytkowych elementów okuć; na podstawie szczątkowych, prawdopodobnie pierwotnych warstw barwnych zaproponowano nową kolorystykę drzwi nawiązującą ściśle do historycznej; aktualna warstwa dobrana została także pod kątem trwałości, uwzględniając funkcję budynku, ale przede wszystkim eksponując walory estetyczne stolarki. Badania konserwatorskie elewacji umożliwiły ustalenie historycznej kolorystyki budynku

 

Wyremontowany szpital z nowoczesnym tomografem
Już niedługo, w styczniu 2018r. pierwszych pacjentów przyjemnie nowa Pracowania Tomografii Komputerowej. Montaż urządzenia był możliwy dzięki wybudowaniu w Warszawskim Szpitalu dla Dzieci nowoczesnego i przestronnego budynku C.
Tomograf stał się niezbędny z uwagi na zwiększającą się liczbę pacjentów ortopedyczno-urazowych Oddziału Chirurgii i Ortopedii, jak również nefrologicznych Oddziału Pediatrii, zakup urządzania był możliwy dzięki dotacji z budżetu  Warszawy - 2,6 mln zł

 

Ale to nie jedyna nowość w szpitalu. W lipcu 2011 roku rozpoczął działalność Ośrodek Dziennej Rehabilitacji Narządu Ruchu. W styczniu 2012 roku uruchomiono zmodernizowaną Przychodnię i Oddział Pediatryczny. W maju 2015 roku uruchomiono działalność medyczną w nowym budynku C.  o pow. 1.500 m2. Zlokalizowano w nim: Blok Operacyjny, Izbę Przyjęć, Oddział Rehabilitacji Neurologicznej, Dział Farmacji, Laboratorium i Diagnostykę.

 

Źródło: UM WARSZAWA/ Fot. RAFAŁ MOTYL

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane