W samorządach

Współpraca, synergia i współczesne kierunki rozwoju zielonej branży. Podsumowanie 31. Międzynarodowych Targów Roślin, Technologii Ogrodniczej i Architektury Krajobrazu ZIELEŃ TO ŻYCIE

W pierwszym tygodniu września – od 5. do 7.09. 2024 r. – w Warszawie gościły targi ZIELEŃ TO ŻYCIE organizowane przez Związek Szkółkarzy Polskich i Agencję Promocji Zieleni. Zasięg i rangę tego dobrze rozpoznawalnego wydarzenia podkreślała obecność członków Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Ogrodniczych (AIPH) z całego świata – uczestników tegorocznego, 76. kongresu organizacji, który był jednym z wielu wydarzeń towarzyszących wystawie ZIELEŃ TO ŻYCIE. Konstruktywna współpraca ZSzP i AIPH szła w parze z tegorocznym hasłem warszawskich targów – „Poznaj siłę synergii!”, które ogólnie dotyczyło szeroko rozumianego współdziałania na rzecz rozwoju zielonej branży. Jeszcze mocniej niż dotychczas, na wystawie była obecna tematyka dotycząca zmian klimatu oraz ich wpływu na sektor szkółkarski, rynek ogrodniczy i zieleń publiczną, a także działań, które są niezbędnew obecnych warunkach. Wagę tych zagadnień dobitnie uświadamiała wystawcom i zwiedzającym wyjątkowo upalna, sucha, przedłużająca się pogoda na początku września, dotąd w Polsce niespotykana o tej porze roku. 

Zieleń to Życie – rośliny i wiedza w centrum Europy

Podczas ceremonii otwarcia targów ich dyrektor Joanna Filipczak przypomniała, że są one „najbardziej zielonym wydarzeniem w kraju”. Podkreśliła, że zyskało ono rekomendację AIPH, którą stowarzyszenie to przyznaje wyróżniającym się międzynarodowym targom ogrodniczym. Nawiązała do motywu przewodniego, jaki charakteryzował ZIELEŃ TO ŻYCIE 2024, i wyraziła satysfakcję z synergicznego połączenia sił polskich organizatorów oraz AIPH przy tworzeniu merytorycznego programu wydarzeń dla gości branżowych. Konferencje i seminaria, jak zwykle towarzyszyły wystawie roślin, środków produkcji i akcesoriów, gwarantując profesjonalną wiedzę od prelegentów z kraju i zagranicy. 

Leonardo Capitanio, prezes AIPH oświadczył, że Polska, reprezentowana przez ZSzP, jest od paru lat aktywnym członkiem tego międzynarodowego stowarzyszenia, które z chęcią przyjęło zaproszenie do Warszawy. Jako szef globalnej organizacji dodał, że świat potrzebuje działalności zielonego sektora bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, a promowana przez AIPH idea ‘Green City’ (Zielone Miasto) i jej realizacja nie mogą się obyć przede wszystkim bez produktów szkółkarskich.   

Prezes ZSzP Andrzej Kujawa stwierdził, że zorganizowanie kongresu AIPH w naszym kraju to wyróżnienie dla polskiego ogrodnictwa i świadczy o uznaniu dla tutejszej branży oraz jej dokonań. W odniesieniu do zmieniającego się rynku powiedział, że następuje nowy etap postrzegania produktów szkółkarskich przez ich użytkowników, którzy zwracają baczną uwagę na takie kryteria wyboru roślin, jak np. oczyszczanie powietrza czy gleby, tworzenie mikroklimatu, wpływ na ludzką psychikę.   
 

Wzrost liczby wystawców

W targach wzięło udział 172 wystawców z 7 krajów: Polski, a także Belgii, Francji, Holandii, Niemiec, Węgier i Włoch. 

Popandemicznym przestoju i okresie przejściowym nastąpił wzrost liczby wystawców
w stosunku do poprzedniego roku – o 8%.Dyrektor Joanna Filipczak z satysfakcją odnotowuje ten progres. Wyraża nadzieję, że tendencja rozwojowa utrwali się, zwłaszcza jeśli chodzi o firmy z ofertą dla architektów krajobrazu oraz wykonawców terenów zieleni i twórców ogrodów,
a także dla centrów ogrodniczych. 

Tymczasem, po kilku latach obecności targów ZIELEŃ TO ŻYCIE wyłącznie w jednej hali Centrum EXPO XXI, wydarzenie zajęło 2 pawilony tego obiektu. Pierwszy wypełniony był stoiskami,
w drugim części targowej towarzyszyła sala konferencyjna, którą przeznaczono na potrzeby kongresu AIPH, seminariów oraz innych szkoleń przewidzianych w programie ZtŻ 2024. Do pawilonu tego przeniesiono również – z korzyścią dla przedsięwzięcia – kiermasz roślin towarzyszący targom, który w tegorocznej wersji stanowił niejako uzupełnienie zasadniczej wystawy. – Skupienie zdecydowanej większości wydarzeń na jednym poziomie Expo oraz
w niewielkiej odległości od siebie okazało się organizacyjnie i komunikacyjnie bardzo dobrym rozwiązaniem, wygodnym dla gości targów – podsumowuje J. Filipczak.  

Jak zwykle, rośliny do ogrodów i na tereny zieleni stanowiły trzon wystawy – pokazało je około 58%  uczestników. Kolejnymi działami, które wyróżniały się pod względem zajmowanej powierzchni, były „Technika, technologie i wsparcie sprzedaży” oraz „Wyposażenie, materiały
i dekoracje”.

Za najatrakcyjniejsze i najlepsze pod względem marketingowym ekspozycje przyznano tradycyjne nagrody (wawrzyny) – w dwóch kategoriach. Laureatami najcenniejszych, Złotych Wawrzynów zostały Szkółki KUROWSCY („Rośliny”) oraz SGGW – Wydział Ogrodniczy („Inne produkty”). 

Ogród pokazowy – także przejaw synergii 

„Archipelag zieleni” to nazwa tegorocznego ogrodu pokazowego autorstwa Stefana Daszewskiego z firmy Gardenphilia.com Sp. z o.o. Powstał przed Centrum EXPO XXI i dostępny był przez cały czas trwania targów. Na jego terenie odbywały się szkolenia i pokazy, ocieplał industrialną przestrzeń zewnętrznej strefy wystawowej i dowodził, że „zieleń to życie”. 

Wykonany został w duchu synergicznej współpracy siedmiu przedsiębiorstw, wśród których znaleźli się dostawcy roślin (szkółka zrzeszona w ZSzP) i materiałów oraz elementów małej architektury, takich jak m.in.: przepuszczalne nawierzchnie, minimalistyczne elementy ze stali corten, podwyższony taras, pawilon ogrodowy w formie pergoli. „Archipelag” składał się z wysp zieleni, w których dominowały grupy drzew i krzewów uzupełnionych bylinami, połączone nieregularnymi ścieżkami tak, by harmonijnie współgrać z miejską architekturą
– z zachowaniem funkcjonalności i zasad zrównoważonego rozwoju.

Zwiedzający – z 42 krajów świata, pięciu kontynentów 

Targi odwiedziło blisko 9600 osób, z czego 5616 stanowili goście branżowi (wzrost o 5,5%
w porównaniu z 2023 r.). Przybyli oni z 42 krajów, wśród których wyróżniały się Litwa, Ukraina i Łotwa. 

Charakterystyczną grupą byli zwiedzający spoza Europy – uczestnicy kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Ogrodniczych (AIPH) z USA, Kanady, Kataru, Rwandy, Południowej Afryki, Australii, Sri Lanki, Tajlandii, Bhutanu, Chin, Korei Południowej, Indonezji, Japonii. Daleki Wschód reprezentował też oficjalny, najwyższy rangą gość wydarzenia, który po raz kolejny wziął udział w uroczystości otwarcia targów ZIELEŃ TO ŻYCIE – Ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce H.E. Sun Linjiang. Tradycyjnie nie zabrakło też przedstawicieli placówek dyplomatycznych Belgii, Niderlandów i Niemiec. 

Targi zaszczycili ponadto urzędnicy z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na czele z Niną Dobrzyńską – dyrektorem Departamentu Hodowli i Ochrony Roślin MRiRW – która reprezentowała szefa resortu, Czesława Siekierskiego. Zjawiła się również delegacja władz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego – uczelni, która od początku patronuje, kibicuje
i sprzyja targom. Jeśli chodzi o profil zawodowy, najliczniejszą grupę wśród zwiedzających-profesjonalistów stworzyły osoby związane z produkcją roślin (29,94%), a kolejne miejsca zajęły następujące kategorie: architektura krajobrazu, urządzanie terenów zieleni, budownictwo i mała architektura (24,53%); handel detaliczny – centrum ogrodnicze, sklep, market (12,54%); administracja państwowa, urzędy, zarządzanie nieruchomościami (5,80%); florystyka, kwiaciarnie, kwiaty cięte i rośliny doniczkowe (3,08%).

Zainteresowanie targami generowały prezentacje wystawców, ale także wydarzenia towarzyszące – edukacyjne (w pierwszym i drugim dniu dla profesjonalistów, a w trzecim – dla hobbystów) czy o innym charakterze. Warto tu wymienić między innymi pokaz florystyczny „Ja lubię…”, zorganizowany przez WR-SRH „Bronisze” i z klasą poprowadzony na stoisku tego rynku hurtowego przez mistrzów Sylwię Bednarek i Zbigniewa Dziewulskiego.  

Współdziałanie, potencjał, klimat 

Słowo synergia – z lejtmotywu tegorocznych targów – oznaczające harmonijne współdziałanie, którego efekt jest większy niż suma poszczególnych oddzielnych działań,przypominało że razem można osiągnąć naprawdę wiele. Dotyczy to w sposób szczególny zielonej branży, która od czasu pandemii i w dobie zmian klimatu zyskuje coraz większe uznanie w oczach opinii publicznej – jako istotne remedium na współczesne globalne bolączki. Tym samym ma duży potencjał.

Dowody na „siłę synergii” dawał szereg wykładów konferencji MOCNO ZIELONE MIASTO, która – jak zawsze – wyszła naprzeciw aktualnym problemom i potrzebom sektora, dostarczając konkretnych podpowiedzi i rozwiązań. Na przykład dr Stephan Treuke z Niemiec przedstawił efekty konstruktywnej współpracy przy przekształcaniu terenów przemysłowych zagłębia Ruhry w zielone oazy, na co przeznaczono ponad 5,5 mld € (inicjatywa „Klima-Werk”, projekt ilustrujący partycypacyjne podejście do regionalnego zarządzania procesem transformacji obszarów miejskich: od ruchów oddolnych, po wsparcie unijne). Zmiany klimatu i związane
z nimi wyzwania były innym wspólnym wątkiem kilku wykładów tej konferencji, w której wzięło udział 545 osób. 

SeminariumWIEDZA DLA HANDLU I PRODUCENTÓW zdominowała tematyka zrównoważonego rozwoju, czyli działań przyjaznych środowisku, a także marketingu. Praktyczne rozwiązania z zagranicy, wymuszone przez rynek i coraz bardziej świadomych klientów przedstawiła m.in. prelegentka z Francji – Catherine Muller z branżowej organizacji Val’hor omówiła sposoby znakowania i certyfikacji produktów oraz firm, a także kampanię komunikacyjną dotyczącą oszczędzania wody. – Wiadomo, że takie kroki będą konieczne również w Polsce. Nie musimy się już zastanawiać „czy”, ale „kiedy i jak” – podsumowuje Joanna Filipczak, która uważa, że tego typu informacje dostarczone podczas seminarium były bardzo na czasie dla naszych szkółkarzy i pozostałych uczestników rynku ogrodniczego.    

Tajniki handlu w sieci odkrywała z kolei Karolina Kałdońska, redaktor naczelna „Biznesu Ogrodniczego”, a rolę mediów społecznościowych w zielonej branży omówiła Brenda Swinkels 
z holenderskiej szkółki Smits Nurseries, posiadaczka tytułu Greenfluencer 2021. 

Nowe kanały komunikacji nie tylko coraz intensywniej wykorzystywane są w procesie promocji i sprzedaży roślin i innych produktów, ale też generują potężny medialny ruch wokół przedsięwzięć takich jak ZIELEŃ TO ŻYCIE, o czym mogli się przekonać organizatorzy targów, wystawcy, zwiedzający i obserwatorzy. Facebook, Instagram, YouTube były na początku września niewątpliwie bardziej zielone niż zwykle!         

Bioróżnorodność i ozdobne trawy górą

ZIELEŃ TO ŻYCIE cechuje obecnie (bio)różnorodny asortyment prezentowanych roślin, wśród których przybywa bylin. Tegoroczna odsłona targów unaoczniła przy tym dalszy rozwój hodowli i produkcji ozdobnych traw w Polsce, wśród których wciąż pojawiają się spektakularne premiery.

W tym kontekście zwracają uwagę przede wszystkim odmiany nagrodzone w KONKURSIE ROŚLINNYCH NOWOŚCI, który jest kolejnym prestiżowym i wartościowym wyróżnikiem targów Zieleń to Życie. W 2024 roku konkursowe jury przyznało 6 medali i 3 wyróżnienia. Najcenniejsze „złoto” powędrowało do Szkółki Krzewów OzdobnychZYMON za dereń kousa (Cornus kousa) FLOWER TOWER orazdo Szkółki SŁOWIŃSCY za miskant chiński (Miscanthus sinensis) ‘Lady in Red’PBR. Miskant ten, hodowli Krzysztofa Słowińskiego okazał się bezapelacyjnym zwycięzcą dwu innych głosowań w obrębie Konkursu Roślinnych Nowości 2024: przypadło mu Wyróżnienie Dziennikarzy – z krajowych i zagranicznych redakcji mediów branżowych oraz laur Internetowego Plebiscytu, przeprowadzonego w mediach społecznościowych wśród szerokiego grona odbiorców. 

Nowe wydanie Katalogu Roślin

W trakcie tegorocznych targów miała miejsce oficjalna premiera 6. wydania „Katalogu Roślin – drzewa, krzewy, byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich”. Bieżąca edycja ma 536 stron i zawiera 40% nowego asortymentu – najwięcej zmian dokonano w rozdziałach
o ozdobnych trawach i różach. Dodano także wskazówki pomagające dokonać właściwego wyboru roślin przy zakupach (parametry jakościowe) oraz informacje o biologicznej ochronie roślin przed chorobami i szkodnikami.To cenione w branży praktyczne narzędzie dla projektantów, wykonawców, handlowców i innych użytkowników roślin, ukazało się także – po raz pierwszy – w wersji anglojęzycznej. 

– Cieszymy się z pozytywnego odbioru naszej flagowej pozycji wydawniczej, obecnej na rynku od ponad 20 lat – komentuje Joanna Filipczak. – W związku z dynamicznymi zmianami klimatu, rynku, asortymentu roślin w szkółkach, jak najbardziej potrzebna była nowa, poszerzona
i uaktualniona edycja „Katalogu”, który warto mieć na co dzień pod ręką – dodaje. 

A nowa odsłona najbardziej zielonych i bioróżnorodnych targów w Polsce już za niespełna rok – w dniach 4-6 września 2025 r., jak zwykle w Warszawie!    

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane