Gospodarka

Ministerialny pakiet dla powodzian

fot. Pixabay

Ministerstwo finansów na realizację zadań związanych z przeciwdziałaniem i usuwaniem skutków klęsk żywiołowych zabezpieczyło w budżecie środki w wysokości 2 mld zł. Będą one zwiększane zgodnie ze zgłaszanym zapotrzebowaniem. Przedsiębiorcy poszkodowani w powodzi będą mogli skorzystać z wydłużonych terminów płatności podatków VAT, PIT i CIT.

Trzy województwa – dolnośląskie, opolskie i śląskie – otrzymały środki na wypłatę zasiłków celowych dla rodzin lub osób poszkodowanych w wyniku powodzi. Od 18 września środki te są dostępne i uruchamiane zgodnie ze zgłaszanym zapotrzebowaniem.

Poszkodowani w powodzi, posiadający kredyt mieszkaniowy (czyli wg ustawy o funduszu wsparcia kredytobiorców – kredyt hipoteczny wzięty na różne cele, tj. nabycie, budowę, przebudowę i remont), jeżeli utracili, choćby czasowo, możliwość korzystania z domu lub lokalu mieszkalnego, będą mogli skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK). FWK będzie spłacał raty przez 12 miesięcy. Pomoc będzie bezzwrotna i niezależna od wysokości raty.

Przedsiębiorcy poszkodowani w powodzi będą mogli skorzystać z wydłużonych terminów płatności podatków VAT, PIT i CIT. W przypadku VAT odroczenie zapłaty podatku obowiązuje do 25 stycznia 2025 r. W zakresie PIT i CIT odroczenie dotyczyć zaliczek na podatek i podatków należnych od sierpnia do grudnia 2024 r. Przedsiębiorcy rozliczą podatek dopiero w zeznaniu rocznym. Odroczenie dotyczyć będzie również podatku odprowadzanego do urzędu skarbowego za pracowników poszkodowanych firm. W zakresie podatku PCC oraz podatku od spadków i darowizn termin złożenia zgłoszenia, zeznania podatkowego i deklaracji wydłużony zostaje do 31 stycznia 2025 r. Równocześnie przesunięty został terminy składania deklaracji VAT miesięcznych i kwartalnych, informacji podsumowujących oraz JPK-VAT do 25 listopada 2024 (przesunięte terminy dotyczą deklaracji oraz informacji za okres od września do października 2024 r.).

Ministerstwo wprowadziło również 0 proc. stawkę VAT dla darowizn towarów i usług przekazywanych na rzecz poszkodowanych wskutek powodzi. Stawka 0 proc. VAT jest stosowana od 12 września dla darowizn wszelkiego rodzaju towarów, np. żywności, koców, śpiworów, ubrań, ale też nieodpłatnych usług, takich jak zakwaterowanie czy wynajem agregatów prądotwórczych, które mogą się okazać niezbędne do złagodzenia skutków kataklizmu. Z tej preferencji mogą skorzystać przedsiębiorcy przekazujący darowizny dla ofiar powodzi za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów leczniczych i Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

 

Źródło: www.gov.pl/web/finanse

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane