Dla radnych

Dieta to rekompensata

fot. Pixabay

Dieta nie jest wynagrodzeniem za pracę, lecz stanowi wyrównanie utraconych wynagrodzeń wskutek pełnienia funkcji przewodniczącego organu wykonawczego jednostki pomocniczej gminy. Z tego tytułu uchwała w sprawie zasad wypłacania diet powinna uwzględniać sytuacje, w których przewodniczący organu wykonawczego jednostki pomocniczej gminy nie pełni swoich funkcji.

Rada miejska podjęła zmianę uchwały w sprawie określenia zasad przyznawania oraz wysokości diet przewodniczących organów wykonawczych jednostek pomocniczych. W uchwale uchylono postanowienie, w myśl którego nieobecność sołtysa lub przewodniczącego zarządu osiedla na naradzie burmistrza z przewodniczącymi organów wykonawczych jednostek pomocniczych gminy powodowała każdorazowe obniżenie diety o 50 proc. w skali miesiąca, w którym nieobecność miała miejsce.

Jak zauważył organ nadzoru, dieta nie jest wynagrodzeniem za pracę, lecz stanowi wyrównanie za utracone wynagrodzenie wskutek pełnienia funkcji przewodniczącego organu wykonawczego jednostki pomocniczej. Z tego tytułu uchwała powinna uwzględniać sytuacje, w których przewodniczący organu wykonawczego jednostki pomocniczej gminy nie pełni swoich funkcji. Uchwała określająca zasady wypłacania diet powinna przewidywać również zasady obniżania ustalonej diety w sytuacji, kiedy przewodniczący nie pełni swoich funkcji.

Z treści uchwały, która była zmieniana, wynikało, że sołtysom oraz przewodniczącym będzie wypłacana co miesiąc ustalona ryczałtowo dieta. W uchwale wskazane były również zasady jej obniżania. Poprzez uchylenie postanowień dotyczących obniżania diet doprowadzono do sytuacji, w której osobom pełniącym określone funkcje przysługuje dieta w formie okresowego ryczałtu mającego charakter stałego wynagrodzenia, niezależnego od rzeczywistych kosztów związanych z pełnieniem funkcji.

Badana uchwała uchylająca postanowienia umożliwiające obniżenie wypłacanych diet została podjęta z istotnym naruszeniem art. 37b ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (DzU z 2023 r. poz. 40, ze zm.). Dlatego organ nadzoru stwierdził jej nieważność w całości.

 

Rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody pomorskiego z 19 lipca 2024 r., nr PN-II.4131.46.2024.AR

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane