W samorządach Gospodarka

Wrocław walczy o czyste powietrze

Wrocław rozpoczął właśnie informacyjną skierowaną do mieszkańców miasta – każdy z nas ma wpływ na to jakim powietrzem oddychamy. Założeniem kampanii jest edukacja w zakresie środowiska, a szczególnie jakości powietrza we Wrocławiu.

To, w jaki sposób ogrzewamy mieszkania i domy, ma wpływ na jakość powietrza, a w konsekwencji na nasze zdrowie – podkreślają władze Wrocławia.  W okresie grzewczym, przez około 70 dni w roku, we Wrocławiu są przekroczone normy jakości powietrza. Według danych Ministerstwa Środowiska ok. 2 mln ton śmieci w Polsce jest spalanych w przydomowych piecach. Aż 62 proc. całkowitej emisji CO2 we Wrocławiu pochodzi z budynków mieszkalnych, komercyjnych i instytucjonalnych.

 

Paląc w piecach węglem, emitujemy do powietrza zanieczyszczenia, które, przy wysokich stężeniach bardzo negatywnie wpływają na zdrowie, a nawet życie - nasze i naszych dzieci. Istnieją jednak alternatywy dla ogrzewania węglowego. Pierwszym krokiem do poprawy sytuacji jest wymiana pieców na ogrzewanie bardziej przyjazne środowisku i mieszkańcom. Drugi ważny czynnik - to czym palimy w piecu, jakiej jakości paliw używamy.

Dlatego istotnym elementem kampanii jest promocja programu Kawka – który dotyczy dopłaty do 70 proc. kosztów inwestycji przy wymianie na bardziej ekologiczny sposób ogrzewania –przyjmowanie wniosków na kolejny rok już wystartowało.

 

KAWKA we Wrocławiu – ile i dla kogo

Mieszkańcy Wrocławia, którzy zechcą zlikwidować piece węglowe i wymienić je na ogrzewanie gazowe, elektryczne lub solary, a także na podłączenie do miejskiej sieci, mogą starać się o przyznanie dotacji. W tym roku wnioski można składać do 30 września 2016 r. W latach 2014 – 2018 Wrocław przeznaczył  40 mln zł  na wymianę pieców węglowych na inne proekologiczne źródła ciepła (36 mln pochodzi z Wojewódzkiego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska).

W tym roku na likwidację pieców węglowych przeznaczono łącznie ponad 12,5 mln złotych, w tym ze środków NFOŚiGW oraz WFOŚiGW we Wrocławiu ponad 11 mln złotych. Łączna wartość zaplanowanego wsparcia finansowego  w ramach KAWKI I i II w regionie to 65,6 mln zł, z czego dla Wrocławia przeznaczono łącznie 44 mln zł.

Program KAWKA jest realizowany przez gminy: Wrocław, Jelenia Góra, Legnica, Szczawno-Zdrój, Nowa Ruda i Świdnica. Dzięki pierwszej i drugiej edycji programu na Dolnym Śląsku zmniejszy się emisja dwutlenku węgla o 7,5 tysiąca ton w ciągu roku. Do powietrza trafi także mniej niebezpiecznych pyłów o blisko 110 ton w ciągu roku.

 

 

 

Zestawienie zrealizowanych działań z programu KAWKA we Wrocławiu w latach 2014-2015

2014

2015

Usunięte źródła ogrzewania węglowego

   409

1175

Piece kaflowe

   271

821

Kuchnie węglowe 

     19

35

piece do ogrzewania wody

      5

 6

inne piece stałopalne 

      2

 89

piece etażowe

     82

224

kotłownie lokalne (podłączone lokale)

      30

  0

 

Zainstalowane źródła ogrzewania

 

  279

 

796

ogrzewanie gazowe

  209

593

ogrzewanie elektryczne

   34

139

podłączenie do sieci ciepłowniczej (lokale)

   27

 60

odnawialne źródła energii

    8

  4

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane