W samorządach

Ustawa o samorządzie gminnym już w Sejmie

W środę odbyło się pierwsze czytanie. Według PiS ustawa jest napisana chaotycznie. Według PO powinna trafić do dalszych prac w komisjach.

W piątek, w głosowaniu, rozstrzygną się dalsze los projektu, choć niemal na pewno głosami PO i PSL trafi on do komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, komisji finansów publicznych oraz komisji ochrony środowiska.

 

Według PiS projekt jest przykładem „niepoprawnej legislacji”, gdyż jest chaotyczny. Partia domaga się odrzucenia go w całości.

 

Projekt był już szeroko omawiany w mediach, także na łamach „Wspólnoty”. Traktuje o możliwości łączenia gmin i powiatów, ale jeszcze ciekawsze jest to, co z niego wypadło w toku konsultacji. Nie zawiera np. możliwości łączenia bibliotek szkolnych z publicznym. Pomysł ten, lansowany przez poprzedniego szefa MAiC Michała Boniego, spotkał się z szeroką krytyką nauczycieli i niektórych rodziców. Zrezygnowano z całkowitej likwidacji zwolnienia od podatku dla budowli znajdujących się na terenach parków narodowych. Wprowadzono tylko ograniczenie, że zwolnienie dotyczyć będzie jedynie budowli wykorzystywanych wyłącznie do realizacji zadań parków narodowych, a nie do działalności komercyjnej.

 

Projekt nie zawiera też regulacji dotyczących rezygnacji z kwotowego określenia górnej granicy stawek opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania i wprowadzenia kryteriów, na podstawie których organ jednostki samorządu terytorialnego sam ustalałby górną granicę stawek. Nie doczekał się również realizacji pomysł likwidacji ustawowego wskazywania, w jakie dni pobiera się opłatę.

 

Więcej o projekcie napiszemy w 18. numerze „Wspólnoty”, która ukaże się z datą 6 września.

TAGI: ministerstwo administracji i cyfryzacji, mac, projekt ustawy, rząd, sejm,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane