W samorządach

Trzeba zmienić finansowanie policji

Zarząd Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski chce zmian w sposobach finansowania komend powiatowych policji. Samorządowcy chcieliby powołania funduszu powiatowego, którego dysponentami zostaliby powiatowi komendanci.

Zdaniem członków zarządu SGiPW aktualna konstrukcja prawna, pomimo szerokiej woli współpracy ze starostwami, utrudnia uzyskanie odpowiednich środków finansowych przez komendantów powiatowych policji. Aby ułatwić te zadania zarząd Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, na posiedzeniu 12 maja 2015 roku podjął stanowisko, w którym proponuje wprowadzenie zmian w ustawie z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011r. Nr 287, poz. 1687 ze zm.).

 

Art. 13 ust. 4e ustawy miałby otrzymać brzmienie: „Środki finansowe uzyskane przez Policję w trybie i na określonych warunkach w ust. 3 i 4a na podstawie umów i porozumień zawartych przez:

 

a. Komendanta Głównego Policji – są przychodami funduszu centralnego;

b. Komendantów odpowiednio wojewódzkich lub Komendanta Stołecznego Policji – są przychodami wojewódzkich funduszy;

c. Komendantów powiatowych (miejskich, rejonowych) Policji – są przychodami powiatowych funduszy;

d. Komendanta Wyższej Szkoły Policji oraz komendantów szkół policyjnych – są przychodami funduszu Szkół Policji.

 

W proponowanej zmianie wyodrębnia się fundusz powiatowy, którego dysponentami zostają komendanci powiatowi policji. Przekazanie komendantom powiatowym stosownej delegacji do dysponowania funduszem celowym, w znacznym stopniu ułatwi pokrywanie przez powiaty części wydatków, związanych z kosztami utrzymania i funkcjonowania jednostek organizacyjnych Policji.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane