W samorządach

Powstaje internetowy podręcznik dla gimnazjalistów o woj. śląskim

Instytut Badań Regionalnych działający w strukturach Biblioteki Śląskiej przygotowuje internetowy podręcznik edukacji regionalnej.

Celem projektu „e-Podręcznik Edukacji Regionalnej – Województwo Śląskie” jest stworzenie darmowego i ogólnodostępnego podręcznika w formie multimedialnej platformy cyfrowej jako uzupełnienie do istniejących już materiałów dydaktycznych. Lekcje zamieszczone w podręczniku przeznaczone są dla uczniów gimnazjów, choć mogą być również wykorzystane przez nauczycieli na innych etapach kształcenia.

 

W latach 2013-2014 podręcznik został opracowany pod względem naukowym i dydaktycznym. Obecnie jest w trakcie recenzowania przez naukowców i opiniowania przez nauczycieli-metodyków Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli WOM w Katowicach.

 

Do zakończenia projektu pozostało m.in. przygotowanie platformy multimedialnej dla udostępniania treści on-line oraz stworzenie map historycznych, animacji i grafik. Na ten cel zarząd woj. śląskiego przeznaczył 60 tys. zł.

 

Kolejnym krokiem będzie promocja podręcznika. W 2016 roku pilotażowa wersja publikacji zostanie poddana testom, a także zaprezentowana nauczycielom. Wprowadzanie i testowanie pełnej wersji podręcznika zaplanowano na rok szkolny 2016/2017, zaś pełne wdrożenie – na rok 2017/2018.

 

Publikacja ma za zadanie w atrakcyjny i nowoczesny sposób przekazać wiedzę o regionie z zakresu geografii, biologii, historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, sztuki i muzyki oraz religii, z uwzględnieniem różnic kulturowych i historycznych w poszczególnych częściach województwa.Podręcznik będzie się składał z dwóch części: wspólnej, przeznaczonej dla całego województwa śląskiego, a także osobnych modułów dla każdego subregionu wchodzącego w skład województwa w jego obecnych granicach.

 

Podręcznik będzie powiązany z działającą już Encyklopedią Województwa Śląskiego oraz z innymi planowanymi multimedialnymi projektami Instytutu Badań Regionalnych, tak by stworzyć kompletną bazę wiedzy o województwie.

TAGI: dobre praktyki, marszałek, oświata, promocja,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane