W samorządach

Pierwszy miliard w programie Wiedza Edukacja Rozwój - skorzystają też samorządy

W Programie Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) podpisalino już 307 umów o dofinansowanie o wartości ponad 1 mld zł. Są to środki przeznaczone na wsparcie osób młodych, a także na innowacje społeczne i współpracę ponadnarodową. O stanie wdrażania Programu, najbliższych konkursach oraz planowanych na lata 2015-2016 projektach dyskutowano na V posiedzeniu Komitetu Monitorującego PO WER, które odbyło się 8-9 września 2015 r. w Janowie Podlaskim.

Wartość podpisanych umów w Programie Wiedza Edukacja Rozwój przekroczyła już 1 mld zł. Wsparciem objęto m.in. 4,2 tys. osób biernych zawodowo, 3,2 tys. bezrobotnych, a z programów mobilności ponadnarodowej skorzystało 5,3 tys. osób. 

 

Obok zmian Rocznych Planów Działania wojewódzkich urzędów pracy i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na 2015 r., Komitet zarekomendował również przyjęcie czterech nowych projektów koncepcyjnych w Działaniu 2.10 Wysoka jakość systemu oświaty w zakresie kompetencji Ministerstwa Edukacji Narodowej. Projekty dotyczą opracowania instrumentów do prowadzenia diagnozy psychologiczno-pedagogicznej, wsparcia kadry jednostek samorządu terytorialnego w zarządzaniu oświatą, zwiększenia skuteczności działań pracowników systemu wspomagania i trenerów oraz wsparcie tworzenia tzw. szkół ćwiczeń. Dzięki działaniom podjętym w Osi II zostaną m.in. opracowane i wdrożone zestawy narzędzi diagnostycznych wspierających pomoc psychologiczno-pedagogiczną dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz przeszkolonych zostanie 160 koordynatorów do spraw wdrażania wypracowanych narzędzi. Ponadto wsparciem zostanie objętych 30 jednostek samorządu terytorialnego w zakresie stworzenia lokalnych planów podnoszenia jakości usług oświatowych oraz wspomagania szkół w zakresie rozwoju kompetencji kluczowych uczniów. 

 

Komitet pozytywnie zaopiniował również kryteria dla projektów konkursowych w Działaniu 4.1. Innowacje społeczne – schemat makro dotyczące opracowania modelu innowacyjnego deinstytucjonalizacji usług świadczonych na rzecz osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi. W realizacji konkursów przewiduje się elastyczność w ich realizacji: możliwość doboru dodatkowych partnerów, łączenia pomysłów, udziału „właścicieli problemu” w kreowaniu i wyborze rozwiązań innowacyjnych. 

 

Członkowie Komitetu uczestniczyli również w wizycie studyjnej dotyczącej projektu "Ginące zawody pomysłem na przyszłość" realizowanego przez Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy. 

 

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele administracji rządowej, samorządów oraz partnerów społecznych i organizacji pozarządowych, jak również Komisji Europejskiej.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane