W samorządach

Oświadczenia majątkowe radnych - zapraszamy na szkolenie

Choć obowiązek składania oświadczeń majątkowych w samorządzie istnieje od lat, nadal przy ich wypełnianiu popełnianych jest wiele błędów. Część z nich wynika z niedoskonałości formularza, część z nieznajomości prawa. Także organy dokonujące kontroli, w tym przede wszystkim urzędy skarbowe, wymuszają od radnych informacje, które nie są wymagane przez ustawodawcę.

 

We wszystkich trzech ustrojowych ustawach samorządowych, a więc w ustawie z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. DzU z 2015 r., poz. 1515 ze zm.) – dalej „u.s.g.”, ustawie z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (t.j. DzU z 2015 r., poz. 1445 ze zm.) – dalej „u.s.p.” oraz o ustawie z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (t.j. DzU z 2015 r., poz. 1392 ze zm.) – dalej „u.s.w.”, został wprowadzony obowiązek składania przez samorządowców oświadczeń o stanie majątkowym. Procedura ich składania i weryfikacji, jak również konsekwencje naruszenia tego obowiązku uregulowane są w identyczny sposób  w jednostkach samorządu terytorialnego wszystkich szczebli. Przypomnijmy zatem, że radny składa pierwsze oświadczenie majątkowe w terminie 30 dni od dnia złożenia ślubowania.
Kolejne oświadczenia majątkowe są składane przez radnego i wójta co roku do dnia 30 kwietnia, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego, oraz na 2 miesiące przed upływem kadencji.

 

Prawa i obowiązki radnego oraz wypełnienie oświadczeń majątkowychto główne tematy szkolenia organizowanego przez Akademię Wspólnoty.

Szczegółowe informację znajdziecie Państwo w zakładce Szkolenia. 

<link file:106417- download file>Informacja o szkoleniach>>>

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane