– Współpraca NFOŚiGW wraz samorządami jest kluczowa do tego, aby państwo mogło przygotowywać maksymalnie wydajne i potrzebne programy wsparcia. Mamy wiele do zrobienia razem – od dokończenia transformacji energetycznej po budowę gospodarki obiegu zamkniętego czy usuwanie nielegalnych składowisk odpadów – powiedziała podczas konferencji Paulina Hennig-Kloska, Ministra Klimatu i Środowiska.
Konferencja zebrała liczne grono przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego i ich związków. Byli obecni także przedstawiciele wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Przedstawiciele samorządów przekazali swoje rekomendacje dotyczące wsparcia inwestycji realizowanych na poziomie lokalnym w kontekście najnowszej oferty finansowej NFOŚiGW. Była to okazja do dialogu z potencjalnymi przyszłymi beneficjentami.
– NFOŚiGW jest głównym narzędziem do realizacji polityki klimatycznej, środowiskowej i energetycznej. Samorządy są kluczowym wprowadzającym zmiany, dlatego współpraca jest bardzo ważna – powiedział Krzysztof Bolesta, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
W czerwcu tego roku została przyjęta czteroletnia, wspólna strategia NFOŚiGW i 16 funduszy wojewódzkich. Do końca września nastąpi przyjęcie tej strategii na lata 2025–2028, w NFOŚiGW trwają też prace nad nową ofertą programową skierowaną także do samorządów.
– Zależy nam, aby nowe programy wsparcia, które planujemy wspierały aktualne wyzwania miast i gmin. Pełnią one ważną rolę m.in. w procesie ograniczania efektu cieplarnianego i adaptacji terenów do zmian klimatu. Nowa strategia, która zostanie przyjęta do końca września, będzie odpowiadać na potrzeby rynku. Deklarujemy gotowość do rozmów i zachęcamy do bieżącego kontaktu z pracownikami NFOŚiGW – mówiła Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Narodowego Funduszu.
NFOŚiGW od 35 lat finansuje kluczowe dla polskiej gospodarki i jakości życia Polek i Polaków inwestycje w ochronę środowiska, klimatu oraz w transformację energetyczną.
Eksperci NFOŚiGW przedstawili uczestnikom konferencji ofertę programów skierowanych do jednostek samorządu terytorialnego. Przybliżone zostały warunki korzystania przez samorządy wszystkich szczebli z oferowanego wsparcia finansowego w formie dotacji i pożyczek dla projektów inwestycyjnych.
Tematyka wystąpień podczas konferencji obejmowała programy wsparcia dla samorządów i ich związków w zakresie:
– wsparcia podniesienia poziomu ochrony przed skutkami zmian klimatu oraz zagrożeń naturalnych,
– gospodarki wodno-ściekowej,
– ograniczenia zagrożenia zagospodarowania niewłaściwie porzuconych lub magazynowanych odpadów,
– poprawy efektywności energetycznej,
– przedsięwzięć w zakresie wsparcia dla ciepłownictwa oraz budowy lub przebudowy instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii,
– rekultywacji gruntów na terenach zdegradowanych działalnością wydobywczą oraz poszukiwania wód termalnych,
– uniknięcia emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez dofinansowanie przedsięwzięć polegających na obniżeniu zużycia paliw emisyjnych w transporcie,
– ograniczenia emisji zanieczyszczeń i poprawy jakości powietrza.
na podst. inf. NFOŚiGW